Ekonomika

Šok: Volkswagen sa zbavuje Bugatti. Predá ho chorvátskemu Rimacu! – Časopis – Auto

Doba drahých hier sa skončila. Obrovské investície do Bugatti sú pre spoločnosť VW Group v čase elektrifikácie v budúcnosti neudržateľné. Podľa Car Magazine sa legendárna značka z Molsheimu dostane do rúk chorvátskemu výrobcovi elektrických hyperšportov. Ferdinand Piech sa pravdepodobne otočí vo svojom hrobe.

Bugatti je súčasťou koncernu VW už 21 rokov. Pravdepodobne však už svoju úlohu splnilo. Medzi autami so spaľovacím motorom ho nikto neprekoná. Budúcnosť je však elektrická. Autor: Bugatti

Emisný škandál Dieselgate, ktorý sa začal v roku 2015, stál Volkswagen viac ako 30 miliárd eur. Už dlho sa špekulovalo, že nemecká automobilka tieto straty napraví. Jedným zo spôsobov bol predaj niektorých koncernových značiek. Ako však vieme, dnes je rok 2020, portfólio však nezúžilo jediné logo. Teraz to však vyzerá ako najväčšia pýcha výstrelu – značka Bugatti. British Car Magazine prišiel s informáciou, že vedenie koncernu ho plánuje predať chorvátskemu výrobcovi elektrických hyperšportov Rimac. A dokonca tvrdia, že podmienky už boli dohodnuté.

Piechova „láska“ je príliš drahá

Vedenie VW však muselo zlomiť odpor rodiny Piech, ktorá vlastní 50-percentný kontrolný balík. Bol to Ferdinad Piech, dlhoročný šéf predstavenstva a neskorší predseda dozornej rady Volkswagenu, ktorý bol zodpovedný za reinkarnáciu Bugatti v roku 2009 a vdýchol mu nový život novým Veyronom. Rakúsky patriarcha rozšíril portfólio spoločnosti Volkswagen aj o prestížne logá Bentley a Lamborghini. Bugatti však bola jeho najobľúbenejšou značkou. Ale Piech skončil na VW v roku 2015 a vlani zomrel. Čas hry vypršal. Skupina musí investovať do elektrifikácie, digitalizácie a autonómneho riadenia. Stratený Bugatti so 16-valcovým Chironom tomuto plánu nevyhovuje.

Predaj je celkom logický. Volkswagen sa však svojho vplyvu na Bugatti úplne nevzdá. Ústrednú úlohu v transakcii bude hrať sesterské Porsche, ďalšia Piechova láska. Táto značka má už v chorvátskom Rimaci 15,5 percentný podiel a plánuje ho zvýšiť na 49%. Len „výmenou“ za Bugatti. Nový chorvátsky majiteľ môže byť prekvapený, ale Rimac je v skutočnosti jednou z vychádzajúcich hviezd automobilového priemyslu. A to aj napriek tomu, že má iba 11 rokov a že z prvého elektrického hyperšportu One vzniklo iba osem exemplárov a nový C-Two s výkonom 1 914 koní sa do výroby zatiaľ nedostal.

READ  Slovinsko zakazuje väčšinu plastov na jedno použitie v súlade s mandátom EÚ

Budú nasledovať ďalšie značky?

Napriek tomu mnoho automobiliek investuje do chorvátskej spoločnosti, ktorá zamestnáva asi 600 ľudí vo vývoji elektromotorov, batérií, softvéru a elektroniky. Podľa mnohých je Rimac na čele v oblasti výkonu a energetickej hustoty elektrických pohonov. Volkswagen a Porsche by sa tak dostali k technológiám, ktoré by mohli vystreliť koncern na olympiáde v elektromobilite. Takže 500 miliónov EUR, ktoré môže VW získať za Bugatti, nemusí byť najdôležitejších. Ako upozorňuje časopis Car Magazine, pri tejto transakcii nemôžu prúdiť žiadne peniaze. Bugatti ani Porsche zatiaľ zverejnené informácie neodmietli komentovať.

Car Magazine tiež upozorňuje, že Bugatti môže byť iba prvou lastovičkou veľkého predaja značiek z podnikového koša. Na rade majú byť Lamborghini, Seat, Ital Design, Bentley alebo Ducati. Súčasné vedenie vo Wolfsburgu nie je s týmito klenotmi také emocionálne spojené ako Piech a jeho rodina. Bugatti navyše už splnilo svoju historickú úlohu. V časoch elektrifikácie nie je v móde jeho gigantický 16-valec so štyrmi turbodúchadlami a výkonom 1 500 koní, ako aj masívne emisie. Rozlúčiť sa preto má s októbrovým pôsobením pod krídlami koncernu VW ako solitér v podobe konceptu Vision Le Mans s nulovými emisiami, ktorého dizajn navrhol 27-ročný dizajnér Max Lask. Možno s chorvátskou technológiou.

Bugatti Chiron Super Sport 300+ - 2020

Bugatti Chiron Super Sport 300+ - 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je prinášať aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close