Veda

Solárna predpoveď s dobrou správou pre civilizáciu, ako ju poznáme

Slnko začína opäť stúpať.

Medzinárodná skupina vedcov v utorok oznámila, že slnko vyšlo z najtichšej časti jeho 11-ročný cyklus slnečných škvŕn a teraz vstúpili do 25. číslovaného cyklu. (Číslovanie cyklov slnečných škvŕn sa datuje rokom 1755.)

Vedci predpovedali, že nadchádzajúci cyklus bude dosť pokojný.

Vedci v oblasti slnečnej energie sledujú cyklus prílivom a odlivom v počte slnečných škvŕn, čo odráža úroveň dravosti v magnetických poliach Slnka. Slnečné škvrny môžu vystreľovať výbuchy žiarenia nazývané slnečné erupcie, ako aj obrovské erupcie častíc známe ako výrony koronálnej hmoty. Ak by na Zem narazilo obrovské vyvrhnutie koronálnej masy, mohlo by to prekonať modernú civilizáciu, vyradiť satelity a spôsobiť výpadky na celom kontinente.

Takýto slnečný výbuch v roku 1859, známy ako Carringtonova udalosť, narušil telegrafné systémy. Dnes je svet elektricky prepojenejší a Obrovské transformátory, ktoré sú súčasťou energetických sietí, sa považujú za obzvlášť zraniteľné.

Rovnako ako ekonómovia čakajú mesiace na vyhlásenie začiatku alebo konca recesie, vedci takéto vyhlásenia o slnečných cykloch odkladajú, pretože priemerujú počty slnečných škvŕn za 13 mesiacov, aby sa nenechali oklamať krátkodobými výkyvmi slnečnej aktivity. Pred deviatimi mesiacmi, v decembri, dosiahol cyklus slnečných škvŕn svoj najpokojnejší stav.

„Odvtedy sa pomaly, ale ustavične zvyšuje,“ uviedla Lisa Uptonová, vedkyňa v oblasti solárneho systému v spoločnosti Space Systems Research Corporation a spolupredsedníčka predikčného panelu pre Solar Cycle 25, ktorý sponzoruje NASA a Národný úrad pre oceán a atmosféru.

Za posledné polstoročie slnečné cykly postupne slabli, čo viedlo niektorých vedcov k špekuláciám slnko môže byť na vrchole predĺženého pokojného obdobia. Posledné slnečné maximum s priemerným počtom slnečných škvŕn 114 bolo najslabšie od roku 1928 a štvrté najslabšie zo všetkých.

READ  SpaceX vypúšťa americký špionážny satelit, raketa vypúšťa raketu v rekordnom roku čiapky

Predikčný panel očakáva, že aktivita počas tohto slnečného cyklu bude hlboko pod priemerom, s maximom 115 v počte slnečných škvŕn, dá alebo vezme 10. To by bolo zhruba to isté ako v poslednom cykle. Maximum sa predpokladá v júli 2025.

„Ak by sa to ukázalo ako pravdivé, cyklus 25 by sa stal takmer identickým so slnečným cyklom 24,“ uviedol Douglas A. Biesecker z Centra predpovede vesmírneho počasia v Boulderi v Colorade, ďalší spolupredseda panelu. Podľa jeho slov veľmi aktívny cyklus dosiahne počet slnečných škvŕn vyšší ako 200.

Prognózy jednotlivých vedcov sa stále veľmi líšia, niektoré predpovedajú ešte pokojnejší cyklus a iné predpovedajú oživenie na vyšších úrovniach. Dr. Upton a Dr. Biesecker však uviedli, že skupina dospela ku konsenzu pomerne ľahko. Spoliehajúc sa na modely, ktoré využívajú merania magnetických polí v slnečných polárnych oblastiach na odvodenie toho, čo by sa stalo v nasledujúcich rokoch.

„Dosiahli sme veľmi dobré výsledky v modelovaní vývoja polárnych magnetických polí,“ uviedol Dr. Upton. „Toto je jeden z najlepších indikátorov amplitúdy nadchádzajúceho cyklu a bol jedným z hlavných prvkov, na ktoré sa predikčný panel zameral.“

Povedala, že existujú ďalšie ukazovatele, ktoré naznačujú, že tento cyklus zostane tichý, vrátane veľkého počtu dní bez poškvrny počas slnečného minima. Ak však v nasledujúcich mesiacoch cyklus slnečných škvŕn narastie rýchlejšie, ako sa očakávalo, bude to podľa nej znamením, že odborníci pravdepodobne podcenili intenzitu budúceho cyklu.

Aj počas slabších slnečných cyklov môže slnko rozpútať gigantické výbuchy. V roku 2012 vybuchla z povrchu slnka erupcia súperiaca s Carringtonovou udalosťou – našťastie však nebola namierená na Zem.

Napriek tomu tichšie slnko zvyšuje pravdepodobnosť, že našu planétu v najbližších 11 rokoch nezasiahne slnečná kataklizma.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close