Ekonomika

Solidarity Transport Center – Investícia do ekonomickej budúcnosti a bezpečnosti Poľska a regiónu CEE

Dopravný uzol Solidarity (STH v angličtine, CPK v poľštine) je nový projekt rozvoja dopravy v Poľsku, ktorý je veľmi dôležitý pre hospodársky rozvoj krajiny a regiónu, a čo je dôležitejšie, pre bezpečnosť Európy ako celku. STH nie je len najväčším letiskom v tejto časti Európy. Ide o neuveriteľne masívny projekt infraštruktúry, ktorý rýchlo a efektívne integruje leteckú, železničnú a cestnú dopravu.

Strategické investície založené na štyroch pilieroch

Prvým a najznámejším je multimodálny dopravný uzol – letisko nachádzajúce sa v strede Poľska, integrované s hlavným železničným dopravným prístavom krajiny a napojené na diaľničnú sieť, letisko Solidarity.

Druhým pilierom je rozširovanie a modernizácia systému železničnej dopravy v krajine. Projekt železnice STH zahŕňa výstavbu siete pokrývajúcej cca. 2000 km nových železničných tratí. S týmto môžete cestovať medzi hlavným mestom Varšavou a všetkými väčšími mestami v Poľsku za niečo vyše 2,5 hodiny.

Tretí pilier je stavba cca. 400 km nových ciest a dopravný uzol Solidarity sú plne integrované s existujúcim systémom diaľnic a rýchlostných ciest.

V neposlednom rade sa Aerotropolis – budúci rozvoj oblasti okolo Solidarity Port – stane najlepšie prepojenou destináciou v Európe vďaka prístavu a novému systému verejnej dopravy v krajine.

Srdce dopravného systému spájajúceho Európu

Nové centrálne letisko pre Poľsko je strategickou investíciou, o ktorej sa diskutuje od 70. rokov minulého storočia. Súčasná poľská vláda sa však v roku 2017 rozhodla podniknúť v tomto smere rozhodné kroky a premenila myšlienku výstavby centrálneho letiska na rozsiahlu strategickú investíciu, od ktorej sa očakáva, že zmení tvár verejnej dopravy v krajine. a efektívne prepojiť Poľsko a región CEE so zvyškom Európy. V rámci projektu STH sa vybuduje takmer 2 000 km nových železničných tratí, najmä vysokorýchlostných tratí, bez Poľska a prevádzka varšavského letiska Chopina, hlavného letiska hlavného mesta. Krajinu prevezme nové letisko Solidarity.

READ  Rakúske banky v Strednej Ázii obmedzujú príchod utečencov z Afganistanu - EURACTIV.com

Pridanou hodnotou tohto ambiciózneho projektu je spojiť jednotlivé infraštruktúrne projekty súvisiace s leteckou, cestnou a železničnou dopravou do integrovaného projektu infraštruktúry, ktorý prinesie obrovské výhody pre dopravný systém a ekonomický rozvoj regiónu.“, hovorí Miko?aj Wild, generálny riaditeľ spoločnosti Solidarity Transport Hub.

Nový dopravný uzol v srdci Poľska, uzol strednej a východnej Európy, je akousi „bránou“ do zvyšku Európy a celého regiónu do sveta. Obyvatelia Poľska, Českej republiky, Slovenska a pobaltských štátov sa v súčasnosti spoliehajú najmä na výmenné centrá v západnej Európe, napr. Frankfurt, Mníchov, Paríž či Amsterdam. Výstavba letiska Solidarity umožní zriadenie priamych diaľkových letov z regiónu CEE. Nové výmenné centrum je tiež príležitosťou na hospodársky rast v Poľsku a susedných krajinách. Poľsko bolo vďaka svojej centrálnej a strategickej geografickej polohe na križovatke dopravných ciest východ – západ a sever – juh prirodzenou voľbou. Takáto poloha navyše zvýši atraktivitu celého regiónu.

spolu s Letectvo24.B, Unity Transit Center Pravidelne uverejňujú aktuality o svojom projekte na tejto webovej stránke.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close