Ekonomika

Orbán: Spolupráca medzi Maďarmi v boji proti „unikaniu sveta“

Posilnenie spolupráce medzi Maďarmi je odpoveďou na výzvy „utekania sveta“, povedal premiér Viktor Orbán na piatkovom stretnutí Maďarskej stálej konferencie v Budapešti.

„Naša odpoveď na sklz je jednota,“ povedal Orbán. V nadchádzajúcich rokoch by podstatou maďarskej stratégie pre cezhraničné maďarské komunity malo byť posilnenie spolupráce medzi Maďarmi, povedal s tým, že „svet okolo nás sa rúca a uniká“, pričom v tomto procese je aj EÚ. „Padol“ „zlyhal pri realizácii vlastných rozhodnutí“.

Orbán povedal, že tento rok Maďarsko dokázalo udržať programy a inštitúcie vytvorené na podporu Maďarov v zahraničí, ale chýbali mu kapacity na ich rozšírenie.

Povedal, že sa očakáva návrat krajiny k rastu v roku 2024 a zdroje na túto expanziu budú opäť k dispozícii. Nedávne zvýšenie minimálnej mzdy ukazuje, že „do maďarskej ekonomiky sa vracia život a podarilo sa nám ju vytiahnuť z recesie“. Premiér dodal, že to poskytne príležitosť na obnovenie rozvojových plánov pre Maďarov za hranicami.

V súvislosti s migráciou Orbán povedal, že len Maďari by mali rozhodovať o tom, kto môže a nemôže žiť v Maďarsku a za akých podmienok.

Hoci si západoeurópski lídri mysleli, že moslimskí prisťahovalci môžu byť sekulárni, rovnako ako tradičné európske kresťanské komunity, moslimovia nechceli byť sekulárni a nechceli sa cítiť ako doma s inou životnou filozofiou, „ktorú považujú za nadradenú svetský. európsky život.“ Takže šance na skutočnú integráciu sú podľa neho „extrémne malé“.

Maďarský premiér povedal, že je potrebné sprísniť svoje imigračné pravidlá, pretože súvisiaci zákon z roku 2007 bol zavedený ešte pred „imigračnou infláciou“. Musí sa vytvoriť transparentný a vynútiteľný systém, inak nás Západniari vyhladia,“ povedal Orbán.

Uviedol, že hoci nový migračný balík EÚ „obsahuje rozumné trendy“, je „neprijateľné“, že sa stále spolieha na prerozdeľovanie migrantov. Povedal, že členské štáty budú musieť zaplatiť, ak odmietnu prijať migrantov, a Maďarsko bude musieť zriadiť tisíce táborov.

READ  Hodnotenie sily najnovšej expanzie rezidenčných nehnuteľností

Orbán povedal, že v najbližších šiestich mesiacoch očakáva „veľké konflikty“ ohľadom migrácie.

Keď hovoríme o maďarskej politike pre Maďarov za hranicami, voľby na Slovensku oživili otázku, či má etnická politika budúcnosť po tom, čo sa etnická maďarská strana „niekoľkokrát po sebe nedostala do parlamentu“. .

Maďarská vláda, povedal, „je našou kolektívnou zodpovednosťou chrániť etnické základy“. Povedal, že politika založená na etnických skupinách má budúcnosť, pokiaľ bude existovať táto zodpovednosť.

Zablahoželal Hunorovi Kelemenovi z RMDSZ, etnickému Maďarovi z Rumunska, pričom poznamenal, že v roku 2024 sa tam budú konať 4 voľby. Maďarsko podľa neho v rámci medzinárodného práva a medzištátnych noriem pomôže tamojším Maďarom akýmkoľvek spôsobom.

Medzitým Orbán povedal, že podpora Zakarpatska by sa mala zvážiť obzvlášť opatrne.

Orbán povedal, že situácia zakarpatských Maďarov je „najťažším a najbolestivejším aspektom maďarského života v Karpatskej kotline“.

Orbán povedal, že Maďarsko nemôže Ukrajine nič ponúknuť, „pretože idú do priepasti a my im nechceme pomôcť“. Ukrajinská politika Maďarska sa teda nezmení: poskytne humanitárnu pomoc, ale zdrží sa krokov, ktoré by priviedli Maďarsko bližšie k vojne, povedal.

Orbán povedal, že mu je jasné, že „trojnohá stratégia“ EÚ na Ukrajine, založená na predpokladoch, že Ukrajina vyhrá vojnu a Rusko ju prehrá – čo podnietilo politické preskupenie v Moskve – zlyhalo.

Orban poznamenal, že na nedávnom summite EÚ navrhol „obdobie reflexie“ a že EÚ bude musieť priznať, že jej „plán A“ zlyhal. Zámerom nie je, aby Ukrajina bola „ponechaná sama sebe“, ale aby EÚ prišla s „plánom B“ v prospech tamojších Ukrajincov a maďarskej komunity. „Pre európsku bezpečnosť by bolo lepšie, ako pokračovať v tomto beznádejnom boji.“

Predseda vlády uviedol, že Maďarsko stojí pri Maďaroch žijúcich na Ukrajine a sťažoval sa, že „Ukrajina má ešte čas prenasledovať Maďarov uprostred krvavej vlasteneckej vojny“. Čo sa týka vzdelávania a používania maďarského jazyka, povedal, že situácia je lepšia aj v Sovietskom zväze.

READ  TASR podpísala dohodu s talianskou tlačovou agentúrou ANSA

Orbán uviedol, že v nadchádzajúcich mesiacoch očakáva veľké spory v EÚ, „ktorých výsledok určí manévrovací priestor Maďarska v nasledujúcich desaťročiach“.

Jedným z nich je, či EÚ prejde od jednomyseľnosti k väčšinovému rozhodovaniu, ako to podporujú veľké krajiny. Tento krok by si vyžadoval dodatok k zmluvám EÚ, čo by bolo možné len jednomyseľným hlasovaním, dodal. „Nestane sa to, kým jedna krajina nebude proti [majority voting].“

Orbán povedal, že Maďarsko považuje jednomyseľné hlasovanie za „poslednú záruku ochrany národných záujmov“, takže takéto rozhodnutie „neprichádza do úvahy“.

„V najbližších 120 rokoch Maďarsko nebude mať parlament, bez ohľadu na stranu,“ povedal.

Povedal, že základná mocenská štruktúra EÚ bola až do Brexitu vyvážená medzi federalistami a zástancami suverenity. Koncepty ako právny štát, prax, podmienenosť a ekonomické riadenie by podľa neho v Anglicku nevznikli bez Britov a stredoeurópskym krajinám chýbala schopnosť im zabrániť.

Orbán medzitým povedal, že Európa je vytláčaná z novej globálnej mocenskej a ekonomickej štruktúry a v dôsledku toho je devalvovaná. Názor Európy sa teraz považuje skôr za „bočný panel“ než za hlavný faktor ovplyvňujúci výsledky, dodal.

„Na oblohe sú dve slnká, ani jedno nie je európske,“ povedal.

USA a Čína teraz uzavreli dohody, povedal premiér, pričom Čína „pomaly, ale isto vytvára ekonomický rast, ktorý nechá západný svet za sebou“.

Jeden „myšlienkový smer“ propagoval súťaž, obchod a „snahu posilniť sa“ ako riešenia, povedal, zatiaľ čo iný navrhoval protekcionizmus a izolacionizmus. Ten si „myslí, že zachovanie toho, čo máme, je už úspech“.

Vzhľadom na historické dedičstvo a priemyselnú štruktúru Maďarska by malo podľa neho spolupracovať a obchodovať s „celým svetom“. Namiesto toho, aby sme sa držali späť, povedal: „Je lepšie zaujať naše miesto medzi krajinami, ktoré podporujú integráciu.“

READ  Podľa údajov Eurostatu sa turisti v EÚ v roku 2022 blížia k úrovniam pred pandémiou

V roku 1990 bolo šesť z desiatich najväčších svetových ekonomík západnými krajinami, zatiaľ čo prognózy na rok 2030 „opustia desať najväčších svetových ekonomík a zostane len jedna európska krajina: Nemecko – na desiatom mieste“.

O Maďaroch žijúcich v Chorvátsku Orban povedal, že vstupom krajiny do schengenského priestoru sa stali súčasťou „úspešného príbehu“ a otvárajú „nové príležitosti a výhľady“. Dodal, že vstupom do jednotnej meny sa naplnia aj nádeje Chorvátska a jeho maďarskej komunity.

Pokiaľ ide o Vojvodinu, Orban ocenil úspechy zosnulého Istvana Pastora, bývalého šéfa Zväzu vojvodinských Maďarov, a zaželal jeho synovi Balindovi „veľa šťastia“ s tým, že voľby sú v decembri. Povedal, že koalícia môže počítať s pomocou maďarskej vlády v kampani.

Orbán povedal, že srbská vláda sa môže spoľahnúť aj na pomoc Maďarska a dodal, že obe vlády sú zapojené do strategickej spolupráce, ktorá poskytuje „nádej do budúcnosti“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close