Veda

SpaceX Falcon 9 vystrelí pred priekopníckym štartom Cargo Dragon

Spoločnosť SpaceX úspešne vystrelila rokmi overenú raketu Falcon 9 pre historický štart kozmickej lode Cargo Dragon 2.

Počasie na zajtra 11:39 EST (16:39 UTC), 5. decembra, pokus o uvedenie na trh je priaznivý iba o 40%, očakáva sa však, že sa podmienky vyjasnia počas záložného okna v nedeľu okolo 11:15, čo vyskočí na 80% priaznivých podmienok. Misia SpaceX CRS-21, ktorá bude pripravená na doručenie troch metrických ton nákladu (~ 6 600 lb) – vrátane veľkej obchodnej priehrady – na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pre NASA, bude znamenať pre NASA, USA a vesmírne lety niekoľko prvenstiev všeobecne.

Ako už bolo predtým diskutované o spoločnosti Teslarati, s vylúčením anomálií, SpaceX sa domnieva, že jej spustenie Dragon Crew-1 Dragon z 15. novembra znamenalo pre spoločnosť začiatok nepretržitej prítomnosti na obežnej dráhe.

„V priebehu nasledujúcich 15 mesiacov nalietame sedem misií Crew a Cargo Dragon pre NASA. To znamená, že počnúc posádkou-1 bude na obežnej dráhe nepretržitá prítomnosť SpaceX Dragons. Počnúc nákladnou misiou CRS-21, zakaždým, keď vypustíme Draka, budú vo vesmíre dvaja Dragoni – súčasne – po dlhšiu dobu. Skutočne vraciame schopnosti Spojených štátov v oblasti kompletných štartovacích služieb a je nám veľmi, veľmi cťou byť toho súčasťou. “

Benji Reed, SpaceX – 10. novembra 2020

Nepretržitá prítomnosť kozmickej lode Dragon na obežnej dráhe navyše znamená, že po všetkých budúcich štartoch Dragon bude mať SpaceX na obežnej dráhe dvoch Drakov. V histórii vesmírnych letov a Medzinárodnej vesmírnej stanice malo iba Rusko na obežnej dráhe bežne viac ako jednu kozmickú loď spojenú s vesmírnou stanicou (Sojuz a Progress) súčasne. Ak bude úspešný, CRS-21 tak katapultuje SpaceX do jedného z najexkluzívnejších „klubov“ pre vesmírne lety v modernom svete.

Crew-1 Crew Dragon spoločnosti SpaceX sa ukotvil k ISS 16. novembra a očakáva sa, že tam zostane až do mája 2021. (NASA)
Prvá kozmická loď Cargo Dragon 2 – v podstate upravený posádkový drak – sa k ISS pripojí k kapsule C207 C207 už v nedeľu 6. decembra a taktiež sa predpokladá, že na obežnej dráhe strávi niekoľko mesiacov. (SpaceX)

Vďaka SpaceX budú mať USA vôbec prvýkrát pravdepodobne v danom okamihu dve alebo viac obnoviteľných kozmických lodí umiestnených na ISS. Pred programom Dragon 2 iba Rusko pravidelne prevádzkovalo dve obnoviteľné kozmické lode na obežnej dráhe, a to iba na obdobie niekoľkých dní alebo týždňov.

CRS-21 je po prvý raz stranou v obehu, zároveň bude vôbec prvým v histórii, kedy nová kozmická loď viazaná na vesmírnu stanicu (Cargo Dragon 2) debutuje na rokmi overenej rakete (Falcon 9). Posilňovač Falcon 9 podporujúci CRS-21 predtým vypustil na trh štartovací debut astronauta SpaceX Demo-2 Crew Dragon, ako aj juhokórejský komunikačný satelit ANASIS II a dávku 60 kozmických lodí Starlink.

B1058 sa do Port Canaveral vrátil 8. októbra po svojom treťom úspešnom štarte a pristátí. (Richard Angle)

Pre NASA to bude prvé spustenie vesmírnej agentúry dvakrát alebo trojnásobný zosilňovač Falcon 9, ako aj prvý raz podporený zosilňovač SpaceX s komerčnou históriou štartu (nie NASA) na zahájenie misie NASA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close