Ekonomika

SpaceX vydal 100. výročie svojej misie a prelomil ďalší rekord (+ záznam)

Elona Muska pokračuje v posúvaní hraníc opakovaného použitia rakiet.

Americký raketový dopravca SpaceX dnes o 16,31 nl vypustil do vesmíru ďalších 58 satelitov Starlink. Na nízkej obežnej dráhe Zeme ich doplní menej ako 600 satelitov rovnakej konštelácie satelitu, prostredníctvom ktorých chce spoločnosť Elona Muska poskytovať pripojenie na internet.

To bol opäť rekordný let, pretože 1. etapa štartovacieho vozidla Falcon 9, ktoré SpaceX nasadil pre túto misiu, sa už vydala na svoju šiestu cestu do vesmíru. To sa stalo prvým strojom, ktorý to urobil.

Keď SpaceX posunie hranice svojich strojov, zvyčajne to robí na misiách na svoje vlastné náklady – to znamená so satelitmi Starlink. Tentoraz však urobil malú výnimku. Išlo o tzv. Jazdenie letu so sekundárnym zaťažením, ktorým boli tri 120 kilogramové satelity SkySat od spoločnosti Planet Labs. Z tohto dôvodu nebolo na palube Falcon 9 tradičných 60 hviezdnych odkazov.

Môžete sledovať záznam misie Starlink-10 s anglickým komentárom vo videu nižšie:

Prvá etapa Falcon 9 pristála po spustení vertikálne na autonómnej platforme v Atlantickom oceáne. SpaceX ho potom pripraví na potenciálny siedmy let.

V rámci misie Starlink-10 spoločnosť opätovne použila nielen 1. etapu samotného štartovacieho vozidla, ale aj obe polovice aerodynamického krytu v hodnote odhadovaných 6 miliónov USD. Prvýkrát sa pozreli do vesmíru počas štvrtého letu satelitov Starlink.

Po druhom návrate z vesmíru sa ich SpaceX pokúsil zachytiť v sieťach špeciálne upravených lodí. To sa snaží zabrániť možnému poškodeniu v dôsledku kontaktu so slanou morskou vodou. Podarilo sa mu však len o polovicu. Druhý musí chytiť z hladiny oceánu.

Pre SpaceX to bola (vrátane niekoľkých predchádzajúcich neúspechov) jubilejná 100. misia. Päť z nich ukončilo štúdium so svojou prvou raketou Falcon 1, tri s najsilnejším hospodárstvom Falconom a dnešné 92. s hospodárstvom Falconom 9.

READ  Holandsko Hliníkové a oceľové nápojové plechovky | Článok

Môžete ich vidieť na oblohe

Vrátane dvojice testovacích satelitov TinTin, SpaceX už vypustilo na obežnú dráhu celkom 655 svojich vlastných satelitov. A hoci medzičasom „ich odpísal“, je najväčším satelitným operátorom na svete.

Uzavretý beta test služby Starlink Internet už prebieha v Spojených štátoch. Reagovali sme na sľúbené parametre a aktuálne merané rýchlosti a odozvy v súčasnosti venovaný samostatnému článku,

ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Sledujte satelity Starlink na oblohe. Ako to spraviť?

Pripomeňme tiež, že satelity Starlink sú vypustené do výšky približne 360 ​​kilometrov nad povrchom a iba v nasledujúcich týždňoch dosiahnu konečnú výšku asi 550 km pomocou vlastného pohonu. Počas tohto procesu sú čoraz viditeľnejšie na nočnej oblohe, zatiaľ čo v prvých dňoch, skôr ako sa navzájom šíria na väčšie vzdialenosti, vytvárajú zaujímavý efekt určitého druhu „perlového náhrdelníka“.

Satelity SpaceX tiež pravidelne lietajú nad územím Slovenska, zatiaľ čo sú pozorovateľné aj voľným okom. Keď môžu byť viditeľné a kde by na nich mali hľadať, nájdete v našich pokynoch,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close