Veda

SpaceX získava americké vojenské povolenie na spustenie opätovne použitých zosilňovačov Falcon

Americká vojenská zmluva so spoločnosťou SpaceX bola upravená tak, aby umožňovala budúce štarty na palube opakovane používaných zosilňovačov Falcon 9, čím USA ušetrila desiatky miliónov dolárov.

Séria satelitov GPS III skonštruovaných spoločnosťou Lockheed Martin prevádzkovaných Centrom kozmických a raketových systémov amerických vesmírnych síl bola tradične vypustená na nové spotrebné zosilňovače. Prvé dve kozmické lode GPS III odštartovali na spotrebnom rakete Falcon 9 a rakete Atlas V organizácie United Launch Alliance (ULA).

Spotrebiteľný zosilňovač SpaceX Falcon 9 B1054 počas svojej prvej a jedinej misie vynesie 23. decembra 2018 na obežnú dráhu satelit GPS III SV01 Spojených štátov. (SpaceX)

Predchádzajúca úprava zmluvy bola vykonaná tak, aby umožňovala zosilňovačom Falconu 9 spúšťajúcim misie GPS III pokus o pristátie. V júni vyštartovalo tretie vozidlo GPS III na stroji Falcon 9 z vesmírneho štartovacieho komplexu 40 (SLC-40) na stanici vzdušných síl Cape Canaveral na Floride. Bolo to prvýkrát, čo sa podarilo oživiť posilňovač nesúci vozidlo GPS III.

Zosilňovač SpaceX Falcon 9 B1060 je zobrazený pri návrate do Port Canaveral po tom, čo sa úspešne zotavil v júni 2020. (Richard Angle)

„Som hrdý na naše partnerstvo so spoločnosťou SpaceX, ktoré nám umožnilo úspešne vyjednať úpravy zmlúv pre nadchádzajúce misie GPS III, ktoré daňovým poplatníkom ušetria 52,7 milióna dolárov pri zachovaní našich bezprecedentných rekordov úspechu,“ Dr. Walt Lauderdale, Space and Missile Systems Center Falcon Systems a šéf divízie prevádzky uviedol vo vyhlásení poskytnutom Centrom pre vesmírne a raketové systémy amerických vesmírnych síl.

Prezidentka a prevádzková riaditeľka spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell poznamenala: „Oceňujeme úsilie, ktoré americké vesmírne sily investovali do vyhodnotenia, a sme radi, že vidia výhody tejto technológie. Naše rozsiahle skúsenosti s opätovným použitím umožnili spoločnosti SpaceX neustále inovovať flotilu a ušetriť pri týchto štartoch značné drahé doláre na daniach. “

Nová úprava zmluvy o službách spúšťania GPS III umožňuje, aby sa zosilňovače Falcon 9 nielen obnovili, ale aby sa mohli spustiť aj na predtým letených zosilňovačoch. Táto novela však nadobudne účinnosť až pri budúcich vypusteniach družíc GPS III SV05 a SV06.

Kapotáž užitočného zaťaženia s GPS III SV03 zapuzdreným vo vnútri je spojená s modelom SpaceX Falcon 9 v júni 2020. (SpaceX)

Plán vypustiť sériu satelitov GPS III na opakovane používané lietadlá Falcon 9 sa mal pôvodne začať počas fázy 2 zmluvy o poskytovaní služieb vypúšťania v roku 2021. Existujúca zmluva s americkými vesmírnymi silami sa uzavrie vypustením satelitu GPS III SV06 v r. 2021. Národný bezpečnostný vesmírny raketový program Fáza 2 zmluvy pre zostávajúce štyri satelity GPS III ešte neboli udelené a bude sa o ne uchádzať spoločnosť SpaceX aj ULA.

Nadchádzajúce vypustenie satelitu GPS III SV04, ku ktorému má v súčasnosti dôjsť v utorok 29. septembra od SLC-40 bude využívať úplne nový zosilňovač Falcon 9 (B1062). Čerstvý model Falcon 9 vykonal zdravú statickú požiarnu skúšku svojich deviatich motorov Merlin 1D skoro ráno v piatok 25. septembra. Neskôr v ten večer zachytil zapuzdrené užitočné zaťaženie používateľ Twitteru. GoalieBear88 počas presunu z neďalekého spracovateľského zariadenia na stanicu vzdušných síl Cape Canaveral bola spojená s posilňovačom Falcon 9.

Pokiaľ by všetky mali prebiehať nominálne medzi dnešným dňom a predpokladaným dátumom spustenia, misia GPS III SV04 by mala byť spustená počas okna, ktoré sa v utorok 29. septembra rozšíri od 9:55 do 22:10 EDT (0155-0210 UTC 30. septembra). 45. meteorologická letka predpovedá, že počasie bude väčšinou priaznivé, so 70% pravdepodobnosťou prijateľných podmienok v čase vypustenia. Ak je potrebná 24 hodinová recyklácia, počasie sa mierne zlepší na 80%.

Navštívte informačné vestníky spoločnosti Teslarati pre rýchle aktualizácie, perspektívy na zemi a jedinečné pohľady na procesy štartu a obnovy rakiet SpaceX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close