Svet

Spojené kráľovstvo nemá inú možnosť, ako zaútočiť na Húsíov

Minister zahraničných vecí povedal, že Spojené kráľovstvo „nemá inú možnosť“, ako podniknúť vojenskú akciu proti Húsíom v Jemene za ich útoky v Červenom mori.

Lord Cameron povedal, že Spojené kráľovstvo dalo skupine „varovanie za varovaním“ predtým, ako sa tento týždeň pripojilo k útokom vedeným USA.

V liste Sunday Telegraph uviedol, že ceny v Spojenom kráľovstve stúpnu, ak Húsíovia zablokujú kľúčové obchodné cesty.

Skupina pro-Hamas útočí na lode v Červenom mori a tvrdí, že sa zameriava na Izrael kvôli vojne v Gaze.

Ich útoky na nákladné lode – z ktorých niektoré nemajú jasné spojenie s Izraelom – viedli veľké lodné spoločnosti k odklonu lodí z Červeného mora.

Lord Cameron povedal, že Spojené kráľovstvo sa zúčastnilo štrajkov na ochranu „slobody plavby“.

Tiež navrhol, aby Británia mohla znova zaútočiť na ciele Houthi, ak budú útoky Houthi pokračovať.

„Ak Húsíovia odmietnu túto cestu k lodiam, životne dôležité dodávateľské reťazce sú ohrozené a ceny stúpnu v Británii a na celom svete,“ povedal.

„Budeme spolupracovať so spojencami. Vždy budeme brániť slobodu plavby. A čo je dôležité, budeme pripravení podporiť slová činmi.“

Húsíovia sú politická a vojenská skupina, ktorá ovláda veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta. Irán, úhlavný nepriateľ Izraela, ich podporuje.

Húsíovia deklarovali svoju podporu Hamasu a povedali, že sa zamerajú na akúkoľvek loď, ktorá smeruje do Izraela alebo patrí do Izraela. Podľa USA podnikli od 19. novembra najmenej 27 útokov, pričom na Izrael vypustili sériu dronov a rakiet.

Lord Cameron však povedal, že je nezmysel, aby Húsíovia spájali svoje útoky s vojnou v Gaze.

„Zaútočili na lode z krajín z celého sveta a smerovali do destinácií po celom svete,“ napísal.

Dodal, že spoločná operácia „by istým spôsobom viedla k degradácii schopností Iránom podporovaných Húsíov“.

READ  Daniel Craig, Michelle Obama a ďalšie známe osobnosti vzdávajú hold kráľovnej Alžbete II

Útoky vedené USA na ciele Houthi sa začali v piatok skoro ráno a premiér Rishi Sunak to označil za „obmedzené, nevyhnutné a primerané opatrenie sebaobrany“.

V sobotu hovorca Húsíov pre agentúru Reuters povedal, že štrajky nemali významný vplyv na schopnosť skupiny ovplyvniť lodnú dopravu.

Niektoré opozičné strany kritizovali pána Sunaka za to, že pred štrajkom nekonzultoval s parlamentom, hoci to vláda nie je povinná.

Od pondelka podá o tejto otázke správu poslancom.

V rozhovore pre Mail on Sunday Sunak povedal, že svet bol „veľmi nestabilný už desaťročia“ a že Spojené kráľovstvo sa nemôže vyhnúť konaniu v Červenom mori.

Líder labouristov Sir Keir Starmer obhajoval svoju podporu štrajkom napriek kritike zo strany niektorých z ľavicových strán jeho strany a tvrdil, že „obchod, bezpečnosť a ochrana životov sú životne dôležité pre náš národný záujem“.

Americký prezident Joe Biden uviedol, že ďalšie odvetné opatrenia proti Húsíom budú pokračovať, ak ich „brutálne správanie“ bude pokračovať.

Hovorca húsíov uviedol, že útoky nemajú „absolútne žiadne opodstatnenie“ a že skupina sa zameria na izraelské lode.

Proti štrajkom vo viacerých mestách v piatok protestovali desaťtisíce Jemenčanov, pričom v mnohých pálili izraelské a americké vlajky.

Húsíovia kontrolujú severný Jemen, hlavné mesto Saná a pobrežie Červeného mora. Ozbrojená skupina sa deklaruje ako súčasť Iránom vedenej „osi odporu“ proti Izraelu, Spojeným štátom a širšiemu Západu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close