Svet

Spojené štáty americké pokračujú vo svojom diplomatickom programe na liečbu ohrozeného Afganistanu

Spojené štáty hľadajú desiatky krajín, ktoré by urýchlili vyhostenie ohrozených amerických občanov a diplomatov z Afganistanu.

V stredu skoro ráno dostali americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harris brífing od Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu o situácii v Afganistane.

„Diskutovali o úsilí deportovať amerických občanov, žiadateľov o špeciálne imigračné víza (SIV) a ďalších Afgancov, ako aj uľahčiť bezpečný prístup na medzinárodné letisko Hamida Karzaja a monitorovať teroristické hrozby,“ uviedol predstaviteľ Bieleho domu.

V samostatnej výzve Biely dom hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, podľa ktorej „krajina potrebuje užšiu koordináciu pri poskytovaní humanitárnej pomoci zraniteľným Afgancom a pri podpore susedných štátov“.

Podľa Bieleho domu sa Spojené štáty, Nemecko a Británia dohodli, že budúci týždeň usporiadajú virtuálnu skupinu siedmich lídrov, ktorí budú diskutovať o „spoločnej stratégii a prístupe“.

V utorok minister zahraničných vecí Anthony Blinken hovoril o rýchlo sa rozvíjajúcej situácii v Afganistane vrátane amerických spojencov Kanady, Kuvajtu a Kataru a snahách dostať Afganistan do bezpečia.

Keďže USA naďalej vyhosťujú Američanov a diplomatov, Kuvajt a Katar oznámili, že uľahčia repatriáciu amerických občanov a diplomatického personálu prostredníctvom svojich krajín.

Kanada tiež pomohla udržať Afganistan v nebezpečenstve.

„Generálny tajomník vyjadril Kanade svoje hlboké uznanie za presídlenie 20 000 ohrozených Afgancov a za pokračujúcu koordináciu Kanady s medzinárodným úsilím o riešenie situácie v Afganistane.“

Americká štátna tajomníčka pre politické záležitosti Victoria Nulandová údajne vedie úsilie USA v desiatkach krajín vrátane Balkánu a Afriky o utečencov v Afganistane.

„Veľmi si vážime veľkorysú pomoc Ugandy tým, ktorí dočasne utekajú z Afganistanu. Zatiaľ sme neprijali konečné rozhodnutie o požiadavkách na pomoc v Ugande a rokujeme s ugandskou vládou o situácii v Afganistane,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí pre VOA. .

K správe prispela korešpondentka Bieleho domu Patsy Vithakuswara.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close