Svet

Nové rokovania v KDR a Rwande Angola, Paul Kagame chýba

Felix Tshisekedi, prezident Konžskej demokratickej republiky.

Lefty Sivambu/Lefty Sivambu

  • Prezident KDR Felix Tshisekedi sa stretol s ministrom zahraničných vecí Rwandy, aby prediskutovali prebiehajúce konflikty v regióne.
  • Angolský prezident Joao Lourenco pôsobí ako sprostredkovateľ medzi krajinami.
  • Rwandský prezident Paul Kagame sa stretnutia nezúčastnil.

Prezident Konžskej demokratickej republiky Felix Tshisekedi a rwandský minister zahraničných vecí Vincent Pruda rokovali v stredu v Angole uprostred zvýšeného napätia na východe KDR.

Reportér agentúry AFP uviedol, že Shisegediho a Brutu prijal v hoteli v hlavnom meste Luanda angolský prezident Joao Lourenco, ktorý pôsobí ako sprostredkovateľ medzi oboma susedmi.

Rwandský prezident Paul Kagame nebol prítomný a dôvod jeho neprítomnosti nebol bezprostredne známy.

Nestály východ KDR zažil v posledných mesiacoch ťažké boje medzi konžskými vojakmi a povstaleckou skupinou M23, čo prinútilo summit Východoafrického spoločenstva (EAC) nasadiť spoločné regionálne sily na potlačenie násilia.

Kenskí vojaci prišli do krajiny začiatkom novembra a Uganda uviedla, že do konca mesiaca rozmiestni okolo 1 000 vojakov.

V Luande boli aj predseda EAC, burundský prezident Evariste Ndayishimiye a bývalý kenský prezident Uhuru Kenyatta, „sprostredkovateľ“ EAC v úsilí o obnovenie mieru a bezpečnosti v regióne bohatom na nerastné suroviny.

Čítať | „Už nevieme, kde žiť“: civilisti chytení medzi rebelmi a armádou na východe KDR

Boje znovu vyvolali regionálne napätie, pričom KDR obvinila svojho menšieho suseda Rwandu z podpory M23, uviedli v posledných mesiacoch experti OSN a predstavitelia USA.

Kigali to popiera a obviňuje Kinshasu z tajnej dohody s FDLR – bývalou rwandskou povstaleckou skupinou Hutu založenou v KDR po genocíde v roku 1994 najmä Tutsiov v Rwande.

M23, prevažne konžská milícia Tutsi, sa zmocnila územia v provincii Severné Kivu a postupuje smerom k hlavnému mestu regiónu, Gome.

DR Kongo a Rwanda súhlasili s plánom expanzie v júli, ale na druhý deň boje pokračovali.

READ  Nový ďalekohľad objavuje milión nových galaxií a vytvára „nový atlas vesmíru“ - Vesmír - veda a technika

Kinshasa v utorok oznámila, že nebude rokovať s povstalcami z M23, kým sa skupina nestiahne z oblastí, ktoré má pod kontrolou.

M23 sa prvýkrát dostala do popredia pred 10 rokmi, keď dobyla Gomu, potom bola evakuovaná a pristála.

Znovu sa objavila koncom minulého roka s tvrdeniami, že KDR okrem iných sťažností nesplnila prísľub integrovať svojich bojovníkov do armády.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close