Hlavné správy

Správy: Banky v Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku spreneverili 600 miliónov eur zo záchranného fondu EÚ – EPPO

Od AML Investigative Reporter

Vyšetrovatelia v Taliansku, Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku dnes (štvrtok) zatkli 22 podozrivých obvinených z toho, že spreneverili nástroj EÚ na obnovu a odolnosť (RRF) pre Taliansko vo výške 600 miliónov eur.

Predpokladá sa, že sieť účtovníkov, poskytovateľov služieb a verejných notárov podporila podozrivých, aby počas dvoch rokov úspešne získali stovky miliónov nenávratných finančných prostriedkov od talianskej NRRB.

Prokuratúra uviedla, že podozriví si po prijatí zálohových platieb previedli peniaze na svoje bankové účty v Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku.

Podľa vyšetrovateľov zapojený gang využíval pokročilé technológie, ako sú VPN, offshore cloudové servery, krypto-aktíva a softvér umelej inteligencie, aby vykonával podvodné správanie a skrýval a chránil nelegálne podnikanie.

Vyšetrovanie vedie Európska prokuratúra (EPPO) v Benátkach a dnešných 22 zatknutí (štvrtok) spája desiatky prehliadok a zadržaní.

Polícia vykonala razie v domoch a podnikoch, zabavila a zmrazila byty a vily, kryptomenu, hodinky Rolex, zlato a šperky, ako aj majetok ako Lamborghini, Porsche a Audi Q8, z ktorých niektoré sú na obrázku vyššie.

V Taliansku vykonala finančná polícia so sídlom v Benátkach (Nucleo di Polizia Economico Finanziaria – Guardia di Finanza) príkaz sudcu v prípravnom konaní na zmrazenie majetku v celkovej hodnote viac ako 600 miliónov EUR.

V Taliansku, Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku bolo zatknutých 22 osôb s podporou orgánov činných v trestnom konaní iných dotknutých členských štátov.

Osem podozrivých bolo uvalených do vyšetrovacej väzby, 14 ďalším bolo uvalené domáce väzenie a účtovníkovi zakázali vykonávať svoje povolanie. Priestory podozrivých a sídla spoločností, ktoré sú predmetom vyšetrovania, sú tiež cieľom razií a zaisťovania dôkazov.

Na radare EPPO je zločinecká organizácia podozrivá z plánovania podvodného plánu na získanie finančných prostriedkov z talianskeho národného programu obnovy a odolnosti (NRRP), ktorý je súčasťou RRF, hlavného piliera programu obnovy novej generácie EÚ v rokoch 2021 až 2023.

READ  Japonsko, Brazília, Rumunsko a Slovensko sa umiestnili v kvalifikácii Billie Jean King Cup 2024

Členovia zločineckého spolku sa v roku 2021 uchádzali o nenávratné dotácie na podporu digitalizácie, inovácií a konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov s cieľom rozšírenia svojich podnikateľských aktivít na zahraničné trhy.

Podozriví údajne vytvorili a uložili falošné podnikové súvahy, aby ukázali, že spoločnosti sú aktívne a ziskové, hoci v skutočnosti išlo o zaniknuté, fiktívne spoločnosti.

Všetky zúčastnené osoby sa považujú za nevinné, kým sa ich vina nepreukáže príslušnými talianskymi súdmi.

Európska prokuratúra (EPPO) je nezávislá prokuratúra Európskej únie. Zodpovedá za vyšetrovanie, stíhanie a posudzovanie trestných činov proti finančným záujmom EÚ.

Dúfame, že sa vám čítanie tohto článku páčilo

Ak chcete neobmedzený prístup k prémiovým článkom AML Insights, dvojtýždňový bulletin, prístup k našej databáze pokút a sankcií Global Bank, bezplatný prístup k udalostiam Boardroom Series a ďalšie, vyberte si jednu z našich možností predplatného a prihláste sa!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close