Hlavné správy

Sprísnenie opatrení v Bratislave bude mať vážne dôsledky na tisíce ľudí

Sprísnenie protiepidemických opatrení v Bratislavskom kraji pre pandémiu nového koronavírus bude mať v hlavnom meste vážne dopady na tisíce ľudí, ktorí pracujú v oblasti kultúry, športu a ďalších odvetviach.

Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo. Poukázal pritom na opatrenia, ktoré od pondelka obmedzí kapacitu hromadných akcií na maximálne 100 ľudí v exteriéri a 50 ľudí v interiéri.

Vallo deklaruje, že žiadne tvorby aktuálneho balíka opatrení sa magistrát nezúčastnil a opatrenia boli mestu predstavené na pandemickej komisiu.

Zástupkyňa hlavného mesta na tomto formáte komentovala nelogickosť odkladu týchto opatrení o dva týždne. Keď hygienici navrhnú opatrenia, ktoré je podľa ich odborného úsudku a aktuálnych dát pre Bratislavu teraz správne, myslíme si, že je logické, aby sa takéto opatrenie nezavádzalo o dva týždne, keď epidemiologická situácia už môže byť zásadne iná, „Vysvetlil Vallo.

Mesto Bratislava musí podľa jeho slov najnovšie opatrenia rešpektovať. Za kľúčové však primátor považuje, aby akékoľvek rozhodnutie štátu založená na kvalitných údajoch o tom, aké správanie, aktivity a podujatia v tomto okamihu predstavujú najvážnejšie riziko pre šírenie nového druhu koronavírus.

Vallo žiada, aby sa prijímali iba také opatrenia, ktoré sú skutočne nevyhnutné a efektívne.

Hromadné akcie zahŕňajú veľmi širokú škálu aktivít s odlišným rizikom pre šírenie nového koronavírus. Toto riziko je iné pri divadelnom podujatí sa sediacim publikom, v rúškach as rozstupmi, ako napríklad na párty v klube, kde sú ľudia v pohybe av priamej blízkosti, „Konštatoval.

Potvrdzujú to podľa neho aj skúsenosti zo zahraničia, kde niektoré kultúrne podujatia s dobre nastavenými protiepidemických opatreniami ani pri výrazne väčšom počte účastníkov nevytvorili ohnisko šírenia nákazy.

Sme presvedčení, že štát by mal pri prijímaní obmedzenie zohľadňovať tieto odlišnosti a definovať opatrenia precízne a zrozumiteľne, aby obyvatelia nášho mesta dôverovali, že sa obmedzuje skutočne len to, čo je potrebné a má zmysel, „Uviedol Vallo.

Myslia si, že je načase, aby štát adekvátne kompenzoval umeleckej profesie a všetkých tých, ktorí sú súčasťou tohto sektora, a to vzhľadom na rozsah opatrení. Ministerka kultúry Natália Milanova (OĽaNO) v nedeľu uviedla, že s ministrom financií Eduardom Heger (OĽaNO) majú dohodu, že štát finančne pomôže kultúre, ktorá je najviac zasiahnutá koronakrízou.

Bratislavský kraj sprísni od pondelka opatrení v súvislosti s pandémiou nového koronavírus. Obmedzenie regionálneho hygienika sa dotknú všetkých mestských častí Bratislavy a okresov Malacky, Senec a Pezinok.

Koronavírus z Covidu – 19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close