Veda

Štart Starlineru bol presunutý na 5. júna

WASHINGTON – NASA a Boeing presunuli štart vesmírnej lode CST-100 Starliner spoločnosti na 5. júna, keďže United Launch Alliance vyriešil problém s počítačom, ktorý spôsobil, že predchádzajúci pokus o štart bol prerušený.

NASA koncom júna oznámila, že manažéri misie schválili spustenie misie Crew Flight Test (CFT) 5. júna o 10:52 východného času, čo je ďalšia dostupná príležitosť na spustenie. Záložná príležitosť je 6. júna o 10:29 východného času.

Predchádzajúci pokus CFT o spustenie 1. júna bol prerušený 3 minúty a 50 sekúnd pred plánovaným štartom. ULA uviedla, že karta v jednom z troch redundantných pozemných riadiacich počítačov, známom ako spúšťací sekvencer, prichádzala pomalšie ako ostatné dva, pričom opúšťala vopred naplánované zadržanie v T-4 minúty. Výkonný riaditeľ ULA Tory Bruno špekuloval, že to bolo spôsobené problémom s hardvérom alebo sieťou.

NASA vo vyhlásení uviedla, že ULA našla problém v napájacej jednotke používanej časťou karty v počítači. Zahŕňa to aj kartu, ktorá ovláda ventil používaný na dopĺňanie pohonných látok na hornom stupni Kentaura, ktorý predtým počas odpočítavania zlyhal.

NASA uviedla, že ULA sa rozhodla nahradiť počítačový stojan alebo šasi obsahujúce chybnú napájaciu jednotku náhradnou, zatiaľ čo technici skúmajú, čo spôsobilo poruchu napájania. „ULA dokončila funkčné testovanie nového šasi a karty a všetok hardvér funguje normálne,“ uviedla NASA.

Očakáva sa, že počasie bude priaznivé pre opätovné spustenie s 90% pravdepodobnosťou, že 5. júna budú prijateľné podmienky štartu. NASA nehlásila žiadne ďalšie problémy s raketou Atlas 5 a jej pozemným podporným zariadením, ani so samotnou kozmickou loďou Starliner.

Na misii CFT poletí Starliner na Medzinárodnú vesmírnu stanicu s astronautmi NASA Butchom Wilmorem a Suni Williamsom, pričom tam strávi asi týždeň pred pristátím na juhozápade Spojených štátov. Táto misia je posledným skúšobným letom predtým, ako NASA certifikuje vozidlo pre operačné misie na ISS začiatkom roku 2025.

READ  Praveký predok obojživelníka pomenovaný po žabe Kermitovi

NASA a ULA uviedli, že ak Starliner neodštartuje do 6. júna, pozastavia práce na rakete, vrátane výmeny exspirovaných batérií. Uviedol, že dokončenie týchto prác bude trvať približne 10 dní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close