Hlavné správy

Status pobytu občanov Spojeného kráľovstva na Slovensku sa zmení

Slovenský parlament prijal nový zákon v reakcii na blížiaci sa koniec prechodného obdobia brexitu.

Status pobytu občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov s bydliskom na Slovensku sa zmení uplatnením práva na voľný pohyb do 31. decembra 2020.

Táto zmena je odrazom situácie na konci prechodného obdobia brexitu.

Súvisiaci článokBritským občanom na Slovensku sa odporúča, aby konali s blížiacim sa prechodným obdobím čítaj viac

Slovensko sa rozhodlo použiť oznamovací systém pre britských štátnych príslušníkov žijúcich v krajine, čo znamená, že od štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa zaregistrovali na cudzineckej polícii pred 1. januárom 2021, sa nevyžaduje, aby požiadali o nový pobytový status. Musia požiadať iba o nové doklady o pobyte do 30. júna 2021.

Občania Spojeného kráľovstva, ktorí nepožiadali o povolenie na pobyt pred 31. decembrom 2020, to môžu urobiť kedykoľvek v budúcnosti. Musia však dokázať, že sú na to spôsobilí.

Členovia rodiny, ktorí chcú vstúpiť do Spojeného kráľovstva po 1. januári 2021, musia preukázať svoj vzťah so Spojeným kráľovstvom, a to pred koncom prechodného obdobia. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti.

Súvisiaci článokOtázky: Občania tretích krajín – rokovania s imigračnými úradníkmi čítaj viac

Vyplýva to z novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú parlament schválil od 1. januára 2021 do 8. decembra. Zmena bola rýchlo sledovaná a diskutovaná a podľa Citta Newswire ju v súčasnosti schvaľuje 143 poslancov.

Novela by umožnila neobmedzené povolenie na trvalý pobyt pre občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí žijú na Slovensku viac ako päť rokov a sú registrovaní ako občania EÚ. Občanom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí žijú na Slovensku menej ako päť rokov, bude udelené povolenie na trvalý pobyt na päť rokov.

READ  Menenggok Keindahan Kota Slovensko, Suzuri Kedung Percejara Hinga Kastília Abad Bertengahan

9. decembra 2020 o 12:07 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close