Hlavné správy

Stovky Slovákov protestovali proti plánu novej vlády zatvoriť prokuratúru pre závažné zločiny

Stovky ľudí sa v hlavnom meste Slovenska zišli proti plánu novej vlády na zatvorenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá závažnými zločinmi vrátane vrážd, terorizmu a korupcie.

BRATISLAVA, Slovensko – Stovky ľudí sa vo štvrtok v hlavnom meste Slovenska zišli na protest proti plánu novej vlády na zatvorenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá závažnými zločinmi vrátane vrážd, terorizmu a korupcie.

Demonštranti v Bratislave – dav okolo 2000 – hovoria, že plán ohrozuje princípy právneho štátu. Zhromaždenie pred sídlom vlády zorganizovali opozičné Progresívne Slovensko, Kresťanskí demokrati a Strany Sloboda a Solidarita.

Organizátori tvrdia, že pripravované zmeny v trestnom zákone majú pomôcť ľuďom podozrivým z korupcie blízkym ľavicovým Smerom či Smeru premiéra Roberta Fica.

Zhromaždenie sa skončilo bez akéhokoľvek násilia a organizátori prisľúbili ďalšie protesty.

Zmeny v legislatívnom procese, ktoré by vrátili vyšetrovanie závažných trestných činov do rúk okresných prokuratúr, ktoré sa nimi nezaoberali už takmer 20 rokov, by mali byť ukončené v priebehu týždňov. Úplné zatvorenie Úradu špeciálnej prokuratúry sa očakáva do polovice januára.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho korupciou pošpinená ľavicová strana zvíťazila v slovenských parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Po vzore Maďarska za vlády premiéra Viktora Orbána sa jeho kritici obávajú, že jeho návrat by mohol viesť Slovensko k tomu, že inak upustí od prozápadných smerov.

Niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa zaoberali prípadmi korupcie na vysokej úrovni, boli prepustení alebo prepustení. Plánované zmeny v právnom systéme zahŕňajú zníženie trestov za korupciu.

Za predchádzajúcej vlády, ktorá sa dostala k moci v roku 2020 na protikorupčnej kampani, boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených so Smrťou.

READ  Wolverines pomohli Sparťanom poraziť Slovensko 10:2 vo finále Svetovej juniorskej hokejovej skupiny | Národný šport

Niektoré ďalšie prípady stále prebiehajú a nie je jasné, čo s nimi bude podľa nového zákona.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close