Hlavné správy

Štrajk slovenských dopravných pracovníkov núti predstaviteľov k rokovaciemu stolu: posielanie ľudí

Dopravný štrajk v Košiciach 14.2.2023. (Foto: prostredníctvom Konfederácie odborových zväzov SR – KOZ SR)

Na Slovensku sa mesto v utorok 14. februára zastavilo pre rozsiahly štrajk pracovníkov Dopravného podniku mesta Košice (TPMK). Štrajk zorganizovali odborári a zúčastnili sa ho takmer všetci pracovníci DPMK, ktorí protestovali proti financovaniu firmy zo strany vedenia mesta a požadovali vyššie mzdy a istotu zamestnania.

Po utorňajšom štrajku boli predstavitelia dopravy a mestskí poslanci nútení rokovať s odbormi. Počas rokovaní, ktoré nasledovali po štrajku, to súhlasil Odbory po rokovaniach stiahli svoju požiadavku s tým, že mzdy pracovníkov v doprave sa zvýšia o 15 % a mestské zastupiteľstvo zváži pridelenie ďalších financií DPMK do marca 2023. Streda a povedali, že počkajú, kým sa dokončia dohody dosiahnuté v rámci rozhovorov.

Pracovníci DPMK – najmä vodiči a ďalší pomocný personál v autobusoch, električkách a trolejbusoch – požadujú spravodlivejšie zmluvy a väčšiu istotu zamestnania.

Štrajk a požiadavky robotníkov verejne podporili aj ľavicové skupiny ako Komunistická strana Slovenska (KSS), Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR), Socialistisk a VZDOR.

A správa Zverejnené 14. februára, Socialisti.sk poznamenali „Pracovníci DPMK na problémy upozorňujú už dlhšie, štrajk sa však od dnešného večera do rána nekonal. Odbory DPMK 11. januára vyhlásili štrajkovú výstrahu a vedenie sa neunúvalo zistiť, čo sa s ich biznisom deje.

Artur Bekmatov, prezident Socialisti.sk, Žiadalo „skončenie finančnej podvýživy v sektore dopravy“. „Zamestnanci nepožadujú len zvýšenie v prostredí inflácie, aby si udržali prácu. Bojujú za všetkých Košičanov,” dodal.

a Mestský výbor KSS Košice odhalené Podporte pracovníkov DPMK.

READ  Úvod AJFF: Osvienčimská správa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close