Hlavné správy

Stratégia očkovania EÚ je podľa všetkého najlepšia, hovorí slovenský líder – POLITICO

Slovensko môže mať najhoršiu mieru úmrtnosti na koronové vírusy v EÚ, prezident krajiny však uviedol, že z infekčného prístupu tábora stále profituje.

To je „dobrá vec, mali sme spoločný európsky prístup k nákupu vakcín,“ povedala v rozhovore pre POLITICO prezidentka Susanna ானா aputová. „Pre krajinu ako Slovensko si myslím, že šanca na zabezpečenie alebo kúpu vakcíny by bola oveľa lepšia, keby sme išli touto cestou sami.“

Aj keď očkovacia stratégia Európskej komisie vyvolala kritiku veľkých krajín, ako je Nemecko, za oneskorenie, vodcom niektorých menších krajín sa uľavilo, že sa rozhodli rokovať spoločne s farmaceutickými spoločnosťami.

Čaputová ale súhlasila: „Všetci teraz čelíme nedostatku týchto vakcín.“

„Povedal by som, že rozhovory sa mohli začať o niečo skôr a mohli odrážať aj otázku produktivity,“ ocenil Komisiu za investíciu do vývoja vakcín.

Najnovšie 14 dní na Slovensku Úmrtnosť Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb to bolo viac ako 239 na milión ľudí. Pre porovnanie, susedná Česká republika je 187. a Nemecko 75..

„Situácia – hovorím objektívne – je veľmi, veľmi ťažká,“ uviedol prezident. „Ľudia sa tiež unavia.“

Predseda vlády Igor Madović Argumentované Slovensko začne rokovania o nákupe vakcín s Ruskom – prístup, ktorý už prijalo susedné Maďarsko. Ale opozícia mladšieho koaličného partnera prinútila vládu, aby nepokračovala v ruskej vakcíne proti sputniku, ktorú EÚ ešte musí uznať.

„Musíme našim občanom poskytnúť očkovacie látky, ktoré sú účinné, ale bezpečné,“ uviedol Sabutov. „Pre mňa je to záznam Európskej drogovej agentúry.“

Utaputová, bývalá právnička a ekologická aktivistka, bola v roku 2019 zvrhnutá z dôvodu celonárodných protestov po vraždách súdneho novinára Johna Cusiaka a jeho snúbenice Martiny Kunerovovej v roku 2018.

READ  Na Slovensku sa natáčal film The Performance Shiry Biven

Stále však pribúdajú otázky, aké účinné boli zmeny vykonané po vraždách.

Utaputová, nováčik v politike, tvrdila, že došlo k veľkému pokroku skôr, ako vo voľbách v roku 2019 získal takmer 60 percent hlasov.

„V súčasnosti je ich veľa.“ [ongoing] Vyšetrovania vrcholnými úradníkmi – na prokuratúre, v polícii, v justícii, “informovala Čaputová, bývalá členka Liberálnej pokrokovej slovenskej strany.

„Mali sme tiež veľa oligarchie … už sa viac nepovažujú za nedotknuteľných,“ dodal. „Samozrejme, je to dobrý signál pre ľudí, ktorí požadujú spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a boj proti nemu. Korupcia.“

Pripustil však, že v krajine čaká ešte dlhá cesta k dosiahnutiu cieľov opozičného hnutia.

„Pred tromi rokmi ľudia požadovali dôstojnosť – hnutie požadovalo„ slušné Slovensko “,“ uviedol s tým, že demonštranti požadujú „novú politickú kultúru“.

„Myslím, že existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov,“ povedal.

Slovensko je súčasťou skupiny Viceroyalty Group – širokej politickej koalície pozostávajúcej z Maďarska, Poľska a Českej republiky. Keď koalícia vo februári oslavuje 30. výročie, v posledných mesiacoch sa objavilo dlhodobé politické napätie v skupine.

„Chceme mať dobré vzťahy s miestodržiteľom,“ uviedol prezident a poukázal na spoločnú históriu a geografiu. „Ale samozrejme, že máme svoje rozdiely,“ uviedol a dodal, že „akákoľvek spolupráca by mala byť založená na spoločných záujmoch a spoločných hodnotách.“

Nedávno došlo k napätiu, že väčšina euroskeptických členov skupiny – Maďarsko a Poľsko – niekedy skresľuje názory skupiny Viceroy.

„To, čo hovoríme, musí byť skutočne jasné … či už to hovoríme ako jednotlivé národy, alebo či je to pozícia prijatá každým z nás,“ uviedol prezident.

Abodova poukázal na dva nedávne príklady – vytvorenie nového „právneho rámca“ zo strany Poľska a Maďarska a debatu o integrácii financovania EÚ do demokratických noriem – ktoré, podľa jeho názoru, neboli niekedy z pohľadu Slovenska prezentované presne.

READ  Slovensko vs Portugalsko: časovanie, ako pozerať v televízii, streamovať online | Kvalifikácia ME 2024

„Ostatné časti Európy nepovažujú V4 za jeden celok, ale za konzorcium štyroch zvrchovaných národov, ktoré sa niekedy zhodujú a niekedy majú svoje vlastné stanoviská,“ uviedol.

Potrebujete ďalšiu analýzu od Politicko? Politicko Pro je naša prémiová spravodajská služba pre profesionálov. Od finančných služieb po podnikanie, technológie, kybernetickú bezpečnosť a ďalšie – musíte mať inteligenciu Pro Real-time, dôkladnú inteligenciu a prekonanie rozsahu o krok vpred. Email [email protected] Vyžiadajte si komplimentový test.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close