Hlavné správy

Stredoeurópski lídri sa zameriavajú na očkovanie a jadrovú energiu

Prezidenti Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska rokovali v stredu o masovom očkovaní ako o spôsobe, ako dostať svoje ekonomiky z epidémie korónových vírusov, podporovať jadrovú energiu a kontrolovať zmenu podnebia pri zvyšovaní energetickej náročnosti.

Štyria prezidenti na tlačovej konferencii povedali, že stredoeurópske krajiny, ktoré tvoria Viceroyalty Group, prinášajú v roku 2004 potrebnú rozmanitosť názorov EÚ.

Skupina známa tiež ako V4 je neformálna organizácia, ktorá podporuje politickú a ekonomickú spoluprácu v regióne.

Vedúci predstavitelia boli na polostrove Hell v severnom Poľsku na dvojdňovom summite pri príležitosti 30. výročia Viceroyalty Group.

V reakcii na reportérovu otázku poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň kritizoval Moskvu šéfom zahraničnej politiky EÚ, krátko potom, čo bol vodca ruskej opozície Alexej Navaľnyj uväznený na viac ako 2 a pol roka. Duda sa pýtal, aký by bol účel Borlovej návštevy, ak by vysoký úradník EÚ nemohol Navaľného prepustiť.

Štyria vodcovia uviedli, že hlavným cieľom ich samitu bol boj proti epidémii a zabránenie globálnemu otepľovaniu.

Slovenská prezidentka Susannah Kapudová uviedla, že diskutovala o rôznych stratégiách a prístupoch ku kríze spôsobenej korónovým vírusom, vrátane úlohy vakcín pri ukončení epidémie a slabých stránok v zdravotníctve a vzdelávaní v našich krajinách.

Povedal, že Slovensko má potenciál a znalosti na výrobu licencovaných vakcín.

Vedúci predstavitelia trvali na tom, že vakcína by sa mala od výrobcov dostať rýchlo.

Maďarský prezident Janos Atar uviedol, že by bolo možné zmierniť obmedzenia, ak by sa strelným materiálom umožnilo urýchlenie národných očkovacích programov, najmä v vážne postihnutom sektore cestovného ruchu.

Pokiaľ ide o otázku zmeny podnebia, Adler uviedol, že všetky štyri krajiny chcú budovať jadrovú energiu.

Povedal, že na zníženie emisií skleníkových plynov by sa malo „znížiť alebo úplne upustiť od využívania uhlia“, ale „potrebujeme spoľahlivé zdroje na uspokojenie potrieb hospodárstva a energetiky, pre ktoré potrebujeme jadrovú energiu“.

Český prezident Miloš Zeman odmietol predstavu, že V4 je mechanizmus na ochranu svojich členov pred určitými rozhodnutiami a činmi EÚ. Uviedol, že súčasné plány rozpočtového výboru EÚ sú príkladom riešení navrhovaných V4.

READ  Kolo majstrovstiev sveta v hokeji mužov: Výhry prvého dňa v Kanade, Fínsku, Slovensku, USA

Budúci týždeň sa poľský premiér Matos Moraveki bude každoročne stretávať s hlavami štátov V4 s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Stretnutie sa uskutoční v Battle Castle v Crago.

V4 bola založená vo februári 1991 na základe vyhlásenia o spolupráci, ktoré podpísali vtedajší prezidenti Lek Velsa z Poľska, vtedajší československý Vaklav Havel a maďarský vicepremiér Joseph Andal. Poľsko v súčasnosti vykonáva 12-mesačné rotujúce predsedníctvo skupiny, ktoré sa odovzdá Maďarsku 1. júla.

(Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento príbeh nebol upravený webom www.republicworld.com, bol vytvorený automaticky z integrovaného informačného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close