Hlavné správy

Slováci protestujú proti reforme verejnoprávneho vysielania

V hlavnom meste Bratislava sa v piatok zišli tisícky Slovákov. Odsúdili plán novej vlády premiéra Roberta Fica. Kontroverzný plán zahŕňa prepracovanie verejnoprávneho vysielania v krajine.

Demonštranti sa pripojili k prezidentke Zuzane Kabutovej, miestnym novinárom, opozičným stranám, medzinárodným mediálnym organizáciám, Európskej komisii a ďalším na Námestí slobody v centre Bratislavy. Všetci varovali, že zmeny, ktoré chce Fico, dostanú slovenskú verejnoprávnu televíziu a rozhlas pod plnú vládnu kontrolu.

Poslankyňa Zora Zavrová zo strany, ktorá koordinovala opozíciu, obvinila, že zmeny zmenia vysielanie na „trúbku vládnej propagandy“.

„Nesmieme dovoliť, aby sa to stalo,“ povedal davu.

Ministerka kultúry Martyna Šimkovičová vypracovala plán vlády. Naznačuje, že nový systém nahradí súčasný verejnoprávny rozhlas a televíziu s názvom RTVS. Riaditeľa si bude voliť nový sedemčlenný výbor s členmi navrhnutými vládou a parlamentom. Súčasný riaditeľ má však poslanecký mandát do roku 2027.

„Zdá sa, že ide o jemne zastretý pokus premeniť slovenského verejnoprávneho média na štátom kontrolované médium,“ hovorí Noel Curran, generálny riaditeľ Európskej vysielacej únie (EBU). „Je to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu.“

Útok stoviek slovenských novinárov na RTVS bol súčasťou väčšieho Ficovho útoku na všetky nezávislé médiá.

Šimkovičová hovorí, že súčasné vysielanie je neobjektívne a dáva priestor len hlavným reláciám, preto sú potrebné zmeny. Stanice cenzurujú iné názory, hovorí.

Asi tisícka novinárov pracujúcich vo vysielaní a ďalší tieto tvrdenia popierajú.

Šimkovičová zastupuje Slovenskú národnú stranu, ktorá je súčasťou väčšej proruskej sily na Slovensku. Pracoval pre internetovú televíziu, ktorá šíri dezinformácie.

Naprieč Slovenskom v poslednom čase znova a znova vyšli do ulíc tisícky ľudí. Stavia sa proti Ficovej proruskej a inej politike. Plán na zníženie zákonných trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy.

READ  Obranca zlatých Brand Clark - CHL

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou vrátane poslancov čelia súdom v korupčných kauzách.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po víťazstve v parlamentných voľbách, ktoré sa konali 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Figo, známy svojimi vyčíňaniami proti novinárom, nedávno označil za svojich nepriateľov veľkú televíznu sieť, dve celoštátne noviny a internetovú spravodajskú webovú stránku. Preto sa s nimi nestýka.

Kritici sa obávajú, že Slovensko pod vedením Fica opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať príklad Maďarska za premiéra Viktora Orbána.

Orbán vo svojom piatkovom prejave hovoril o Západe vrátane Spojených štátov. „Začínajú vojny, ničia svety, prekresľujú hranice krajín a živia sa všetkým ako kobylky,“ povedal davu, z ktorých mnohí prišli na jeho prejav do Budapešti. „My Maďari žijeme inak a chceme žiť inak.“

Klamlivé pery sú ohavnosťou pre Pána, ale tí, ktorí konajú pravdivo, sú jeho potešením. — Príslovia 12:22

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close