Hlavné správy

Strieľať na pohľad alebo im dať priestor? Slovensko rieši, čo s medveďmi po smrti ženy

Niektorí politici tvrdia, že snahy o ochranu zvýšili populáciu medveďa hnedého.

Reklama

Slovensko zaznamenalo už druhý útok medveďa za tri dni, pričom mesto na severe krajiny vyhlásilo podľa úradov výnimočný stav.

Miestne úrady informovali, že v podtatranskom meste Liptovský Mikuláš utrpelo zranenia päť ľudí vo veku od 10 do 72 rokov. V utorok úrady uviedli, že očakávajú odchyt medveďa po tom, čo šesť ozbrojených hliadok ulovilo zviera. Ľuďom sa odporúča, aby boli opatrní, najmä v ranných a večerných hodinách.

„Medveď vyhnali záchranné a bezpečnostné zložky do neobývaných oblastí, kde pohotovostné tímy… dostali príkazy na jeho odstránenie,“ uviedla radnica.

Na sociálnych sieťach boli zverejnené zábery medveďa, ktorý bežal po ceste, rozhadzoval chodcov a vrhal sa na muža, ktorý bol nútený preliezť plot, aby zvieraťu unikol.

„Sme mesto medzi horami, no stále mesto, to nemôžeme dovoliť Aby odolali útoku Počas dňa v centre päť ľudí,“ dodala radnica.

K útoku došlo deň po tom, čo v piatok večer zomrela 31-ročná žena z Bieloruska po tom, čo ju prenasledoval iný medveď.

Jej mužský spoločník povedal, že zviera ich začalo prenasledovať, keď sa prechádzali v husto zalesnenej časti Temanovskej doliny.

Dvojica utiekla opačným smerom a muža našli „vydeseného, ​​ale nezraneného“ na vrchole rokliny. Telo ženy našli na dne záchranárske tímy so psami.

Medveď bol stále nablízku a horská služba ho odplašila varovnými výstrelmi z pištole.

Počiatočné vyšetrovanie slovenských úradov naznačuje, že žena zomrela skôr pádom, než aby ju zrazil medveď.

Útoky medveďov vyvolávajú výzvy na zabitie

Séria útokov viedla k výzvam na prehodnotenie stavu ochrany medveďov na Slovensku a v celej strednej a východnej Európe.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba cez víkend kritizoval medializáciu, ktorá bagatelizovala podiel medveďa na smrti ženy. V príspevku na sociálnych sieťach uviedol, že „zbytočná tragická udalosť“ bola „výsledkom toho, že sa mimovládne organizácie obrátili na ministerstvo životného prostredia a povedali nám, že medvede sú bylinožravce a nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre ľudí“.

READ  Štvrťfinále Sveta juniorov 2024: Fínsko vs. Slovensko

„Na Slovensku máme nález Ústavného súdu, ktorý znemožňuje celoplošné strieľanie medveďov. Takže gratulujem Ústavnému súdu, dúfam, že sa vám bude práca páčiť,” dodal Taraba.

Súčasný stav je podľa neho výsledkom extrémizmu Environmentálne skupiny Premenila Slovensko na skanzeny, v ktorých sa už človek nemôže ležérne pohybovať.

Útoky medveďov sa stali na Slovensku veľkou politickou diskusiou, väčšina politikov o tejto téme hovorila počas parlamentných volieb vlani v septembri.

Niektorí členovia slovenskej populisticko-nacionalistickej koalície sa domnievajú, že je potrebná voľnejšia ochrana životného prostredia. argumentovať tým Obranné úsilie To viedlo k zvýšeniu počtu medveďov hnedých, čo znamená, že teraz môžu byť vyhubené a lovené.

Minister životného prostredia Filip Kuffa na nedeľnej tlačovej konferencii v Liptovskom Mikuláši uviedol, že Slovensko sa pripojí k Rumunsku v snahe navrhnúť na najbližšom zasadnutí Rady ministrov životného prostredia EÚ zníženie stavu ochrany medveďov.

Načrtol aj návrh zákona, ktorý by za určitých podmienok umožnil odstrel medveďov na Slovensku mimo mestských častí.

Reklama

Koľko medveďov je teraz na Slovensku?

Slovensko za posledných pár rokov zažilo niekoľko útokov medveďov.

V roku 2021 bol v centrálnej Panskej doline nájdený 57-ročný muž so zohaveným krkom, bokmi a rukami, v blízkosti boli odtlačky medveďa. Bol to vtedy prvý smrteľný útok v krajine za posledné storočie.

Populácia medveďov na Slovensku bola v 30. rokoch minulého storočia takmer vyhubená. Úsilím o ochranu a právnu ochranu od roku 1989 sa tieto zvieratá vrátili do ich prirodzeného prostredia v pohorí Karpát, ktoré sa tiahne západne od Rumunska. Ukrajina Na Slovensku a v Poľsku.

Populácia je teraz „veľmi vysoká“, ale „bez ohľadu na to, koľko ich je, medvede zmenili svoje správanie,“ povedal Kuffa.

„Nikdy v histórii nebolo viac medveďov, ktorí útočili na ľudí,“ dodal.

Reklama

Vedci zo štátnej organizácie ochrany prírody minulý rok odhadli, že Slovensko má trvalo udržateľnú populáciu približne 1275 medveďov, o ktorej nedávno tvrdili, že neexistuje. Výrazný nárast ich počtu.

READ  Slovenskú vládu čaká rozhodujúce hlasovanie o dôvere

Skupiny vrátane WWF a Slovak Wildlife Association sa postavili proti likvidácii populácie medveďa hnedého.

Ekológovia tvrdia, že niekedy je kontakt ľudí s týmito zvieratami nevyhnutný. Veria, že otvorené koše a potravinový odpad, ktoré priťahujú medvede do obytných oblastí, zvyšujú pravdepodobnosť kolízií s ľuďmi.

Eric Palas, ekológ z ochranárskej organizácie My Smile Less, sa domnieva, že „nezmyselné riešenia“ ako nerozlišujúce strieľanie medveďov nie sú riešením.

Vo videu na sociálnych sieťach povedal: „Nefunguje to, keď sa takéto prípady politicky zneužívajú, keď sa vyvolávajú rôzne nálady a keď sa navrhujú rôzne extrémistické riešenia.“

Reklama

Hoci nie je úplne proti strieľaniu medveďov, Palas vysvetľuje, že vzdelávanie a opatrenia na predchádzanie konfliktom musia byť na prvom mieste. Ministerstvo životného prostredia by podľa neho malo monitorovať činnosť medveďov, ako je poškodzovanie sadov Útoky na dobytok – a je tu sústredená akcia.

„Nemôžete nechať politika prísť a šíriť strach tým, že povie, že ide o predátorský útok, a teraz si ľudia musia myslieť, že prídu medvede a zožerú ľudí. To je úplný nezmysel,“ dodal Balaš.

Predátorský útok je, keď chce medveď zabiť a zjesť človeka. Bývalá šéfka zásahového tímu pre medveďa hnedého Marion Heletko pre agentúru TSAR uviedla, že nič nenasvedčuje tomu, že by sa to stalo ani pri jednom z dvoch nedávnych incidentov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close