Veda

Štúdia naznačuje, že vnútorné jadro Zeme sa môže prestať otáčať a ísť hore nohami

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír so vzrušujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami,CNN
,

rotácia zemNový výskum naznačuje, že vnútorné jadro sa mohlo zastaviť a môže sa dokonca obrátiť.

Zem sa skladá z kôry, plášťa a vnútorného a vonkajšieho jadra. betón Vnútorné jadro leží približne 3 200 míľ pod zemskou kôrou a od polotuhého plášťa je oddelené tekutým vonkajším jadrom, ktoré umožňuje vnútornému jadru rotovať inou rýchlosťou, ako je rýchlosť rotácie Zeme.

Zemské jadro s polomerom asi 2200 míľ O veľkosti Marsu. Pozostáva väčšinou zo železa a niklu a obsahuje asi jednu tretinu hmotnosti Zeme.

Vo výskume publikovanom v časopise prírodná geológia V pondelok pridružený vedecký pracovník Pekingskej univerzity Yi Yang a predsedníčka Pekingskej univerzity profesor Xiaodong Song študovali seizmické vlny zo zemetrasení, ktoré prešli vnútorným jadrom Zeme podobnými dráhami od 60. rokov minulého storočia, aby zistili, ako rýchlo sa vnútorné jadro točí. ,

To, čo našli, bolo podľa neho neočakávané. Od roku 2009 je seizmický rekord, ktorý predtým menil sa časom, ukázal malý rozdiel. To, povedal, naznačovalo, že rotácia vnútorného jadra sa zastavila.

„Ukazujeme prekvapivé pozorovania, ktoré naznačujú, že vnútorné jadro v poslednom desaťročí takmer zastavilo svoju rotáciu a môže zažívať retrográdny priebeh,“ napísali v štúdii.

„Keď sa pozriete na desaťročie medzi 80. a 90. rokmi, vidíte jasnú zmenu, ale keď sa pozriete na roky 2010 až 2020, veľa zmien nevidíte,“ povedal Song.

Rotácia vnútorného jadra je poháňaná magnetickým poľom generovaným vo vonkajšom jadre a vyvážená gravitačným vplyvom plášťa. Vedieť, ako sa vnútorné jadro otáča, by mohlo objasniť, ako tieto vrstvy interagujú a ďalšie procesy hlboko v Zemi.

O rýchlosti tejto rotácie a či sa mení, sa však diskutuje, povedal Hroje Talcic, geofyzik z Austrálskej národnej univerzity, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.

„Vnútorné jadro sa úplne nezastaví,“ povedal. Zistenie štúdie, povedal, „znamená, že vnútorné jadro je teraz viac synchronizované so zvyškom planéty ako pred desiatimi rokmi, keď sa otáčalo o niečo rýchlejšie.“

„Nič katastrofálne sa nedeje,“ povedal.

Song a Yang tvrdia, že na základe ich výpočtov môže malá nerovnováha elektromagnetických a gravitačných síl spomaliť a dokonca zvrátiť rotáciu vnútorného jadra. Veria, že ide o súčasť cyklu siedmich desaťročí a že zlom pred ich údajmi okolo roku 2009/2010 nastal začiatkom 70. rokov.

Tkalcic, ktorý je autorom knihy „The Earth’s Inner Core: Revealed by Observational Seismology“, povedal, že „analýza údajov je správna.“ Závery štúdie však „treba brať s rezervou“, pretože „na objasnenie tohto zaujímavého problému je potrebných viac údajov a inovatívnych metód“.

Song a Yang sa zhodli, že je potrebný ďalší výskum.

Tkalcic, ktorý venuje rotácii vnútorného jadra celú kapitolu svojej knihy, navrhol, že cyklus vnútorného jadra je každých 20 až 30 rokov, a nie 70 navrhovaných v najnovšej štúdii. Vysvetlil, prečo sa takéto variácie vyskytujú a prečo bolo také ťažké pochopiť, čo sa deje v najvnútornejších častiach planéty.

„Objekty našej štúdie sú pochované tisíce kilometrov pod našimi nohami,“ povedal.

„Na odhad vnútorných vlastností Zeme používame metódy geofyzikálneho odhadu a mali by sme postupovať opatrne, kým multidisciplinárne zistenia nepotvrdia našu hypotézu a koncepčný rámec,“ vysvetlil.

„Seizmológov si môžete predstaviť ako lekárov, ktorí študujú vnútorné orgány tiel pacientov pomocou nedokonalého alebo obmedzeného vybavenia. Takže napriek pokroku je náš obraz vnútornej Zeme stále zahmlený a my sme stále v štádiu objavovania.“ .

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close