Veda

Štúdia zistila, že miera predčasných pôrodov v USA stúpa, ale dôvody zostávajú záhadoucnn
,

Miera predčasných pôrodov sa v Spojených štátoch podľa nej zvyšuje nový prehľad Z Národného centra pre zdravotnú štatistiku amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, Mohlo by to potenciálne spôsobiť ďalšie zdravotné problémy pre deti a matky.

Správa zverejnená tento týždeň zistila, že miera predčasného pôrodu – teda pôrodu v období menej ako 37 týždňov tehotenstva – sa medzi rokmi 2014 a 2022 zvýšila o 12 %, zo 7,74 % na 8,67 %.

Nárast bol vo všeobecnosti relatívne konzistentný, bez ohľadu na vek alebo rasu, hoci černošské a hispánske matky rodili skôr skôr ako biele. U starších matiek je vo všeobecnosti väčšia pravdepodobnosť predčasného pôrodu ako u mladších matiek.

Predčasne narodené deti môžu mať krátkodobé zdravotné problémy, ako sú problémy s bojom proti infekciám alebo problémy s dýchaním a žalúdkom, pretože nie sú úplne vyvinuté a budú musieť zostať v nemocnici dlhší čas. Z dlhodobého hľadiska sa u predčasne narodených detí môžu vyvinúť obavy, ako je astma, problémy so zubami, strata sluchu, žalúdočné problémy a intelektuálne a vývojové oneskorenia. pochod centov, Tehotné ženy môžu tiež čeliť zdravotným problémom, ak predčasne porodia.

Vedci CDC sa pozreli na údaje z rodných listov, ktoré zaznamenávali jednorodené pôrody registrované v Spojených štátoch od roku 2014 do roku 2022.

O tom, čo sa môže stať, však nešpekuloval riadia tento trend. Vo všeobecnosti lekári naozaj nevedia, prečo niektorí ľudia rodia pred dátumom splatnosti, hoci sa zdá, že určité stavy a faktory zvyšujú riziko.

„Naozaj chcem, aby sme to vedeli. Myslím si, že nárast je dosť prekvapivý,“ povedala doktorka Caitlin Stanhopeová, odborná asistentka na Emory University, ktorej výskum sa zameriava na vplyv stresu na zdravie žien a tehotenstvo. „Toto je trend, ktorý trvá už dlho. Štúdia siaha až do roku 2014, ale predčasné pôrody sa v USA vyskytujú oveľa dlhšie.

READ  Vedci tvrdia, že nová atmosféra môže vytvoriť život na Venuši

Stanhope, ktorý nebol zapojený do nového výskumu., Hovorí sa, že trend smerujúci k tomu, že ľudia majú deti v neskoršom veku, môže mať vplyv na počty, ako aj na zvýšenie počtu ľudí, ktorí majú deti prostredníctvom IVF, pričom oba faktory vedú k vyššej miere predčasného pôrodu. s rizikom. Ale Stanhope si nemyslí, že to úplne vysvetľuje, čo sa deje.

Môže to byť trochu environmentálne, povedal, pretože nárast rasy a veku by bol niečo, čo každý zažíva. To môže zahŕňať expozíciu znečistenie časticamiČo iné štúdie ukázali, že môže zvýšiť predčasný pôrod.

Psychosociálne stresory, ako je chronický stres, úzkosť, nedostatok podpory, nestabilné bývanie a zlá výživa, môžu tiež zvýšiť riziko, že osoba porodí predčasne.

„Je to určite niečo, čo je multifunkčné,“ povedal Dr Ellie RagsdaleŠpecialisti na pôrodníctvo/gynekológiu a medicínu matky a plodu z univerzitných nemocníc v Clevelande, ktorí neboli zapojení do správy CDC. „Moja počiatočná reakcia na štúdiu je, že miera predčasnej pôrodnosti v tejto krajine naďalej rastie, pretože Američania ako celok sú celosvetovo chorľavejší.“

Stále viac ľudí trpí obezitou, A to môže viesť k zdravotným problémom, ktoré môžu zvýšiť riziko predčasného pôrodu, povedal Ragsdale. Podľa údajov má viac ako 1 zo 4 žien v USA nadváhu a viac ako 2 z 5 dospelých – 42,4 % populácie USA – sú obézni. Národný inštitút zdravia. Ľudia s obezitou majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať iné stavy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a preeklampsia, ktoré môžu viesť k skorému pôrodu.

Dostávajte týždenný bulletin CNN Health

Doktorka Manisha Gandhiová, predsedníčka výboru pre klinickú prax – pôrodníctvo pre Americký kongres pôrodníkov a gynekológov, si nemyslí, že tento trend súvisí s tým, že ich lekári privádzajú skoro. Povedal, že lekárske usmernenia dôrazne odrádzajú od tejto praxe a tieto čísla v priebehu rokov klesajú. Gándhí si tiež nemyslí, že je to kvôli nejakej biologickej zmene, ktorá by skrátila čas, počas ktorého môžu ľudia otehotnieť.

Skôr hovorí, že pandémia COVID-19 mohla ovplyvniť mieru.

Ľudia Štúdie ukazujú, že ženy infikované Covidom sú vystavené vyššiemu riziku predčasného pôrodu. Mnoho ľudí počas pandémie odložilo aj lekárske stretnutia, čo môže ovplyvniť ich celkové zdravie.

Na zníženie pravdepodobnosti predčasného pôrodu je dôležité, aby ľudia uprednostňovali svoje zdravie pred otehotnením, povedal Gándhí.

„Tehotenstvo nie je čas na chudnutie, kontrolu krvného tlaku alebo prácu na cukrovke,“ povedala. „V ideálnom prípade by sme mali tieto veci zavedené ešte pred otehotnením, pretože keď otehotniete, nebudeme mať dostatok času na optimalizáciu svojho zdravia.“

Oprava: Predchádzajúca verzia tohto príbehu nesprávne definovala predčasný pôrod. Predčasný pôrod nastáva pred 37. týždňom tehotenstva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close