Veda

Štúdie zistili, že planetárna zdravá strava by mohla znížiť riziko predčasnej smrti a pomôcť planéte. Čo to je?

Môže byť strava, ktorá je prospešná pre planétu, prospešná aj pre vaše zdravie? Poukazuje na to nová štúdia.

Štúdia zverejnená v uvádza, že American Journal of Clinical Nutrition V pondelok vedci zistili, že ľudia, ktorí dodržiavali diétu Planetary Health, mali o 30 % nižšie riziko predčasného úmrtia ako tí, ktorí ju dodržiavali najmenej.

Dodržiavanie tejto diéty malo tiež podstatne nižší vplyv na životné prostredie, vrátane 29 % zníženia. Emisie skleníkových plynov A využitie pôdy sa znížilo o 51 %.

„Klimatické zmeny vedú našu planétu k ekologickej katastrofe a náš potravinový systém v tom hrá hlavnú úlohu,“ povedal zodpovedajúci autor Walter Willett, profesor epidemiológie a výživy a hlavný autor štúdie. tlačová správa„Zmenou spôsobu, akým sa stravujeme, môžeme spomaliť zmenu klímy. A čo je najzdravšie pre planétu, je tiež najzdravšie pre ľudí. … Zistenia ukazujú, ako zdravie ľudí a planéty Zdravé stravovanie podporuje udržateľnosť životného prostredia – čo zase je nevyhnutný pre zdravie a pohodu každého človeka na Zemi.“

S využitím zdravotných údajov od viac ako 200 000 žien a mužov ide o prvú rozsiahlu štúdiu odporúčaní diéty Planetary Health. Účastníci výskumu nemali na začiatku štúdie žiadne závažné chronické ochorenia a každé štyri roky počas 34 rokov vypĺňali stravovacie dotazníky.

„Toto je jeden z najdôležitejších článkov, ktoré som urobil za posledných 45 rokov,“ povedal Willett hlavnému lekárskemu korešpondentovi CBS News Dr. Johnovi LaPookovi.

Čo je to planetárna zdravá diéta?

Podľa zverejnenia diéta „zdôrazňuje minimálne spracované rastlinné potraviny, ale umožňuje obmedzenú konzumáciu mäsa a mliečnych potravín.“

Prvýkrát to navrhol Komisia EAT-Lancet V roku 2019 sa pozornosť sústredila na potrebu udržateľného zásobovania rastúcej svetovej populácie.

Cieľom tejto diéty je zvýšiť spotrebu zdravých potravín, vrátane:

Znížením spotreby potravín, ako sú:

„Nakloňte sa k rastlinám,“ hovorí LaPook o hlavnom cieli stravy. „Ak ste v reštaurácii a existuje rastlinná možnosť alebo niečo podobné, prikloňte sa k rastlinnej možnosti, prikloňte sa k ovociu a zelenine.“

V mnohých ohľadoch je táto diéta podobná strave zdravej pre srdce. stredomorská stravaMôže byť vyrobený výlučne na rastlinnej báze a vegetariánsky, alebo môže byť vyrobený ako všežravec pridaním niektorých mäsových a mliečnych výrobkov.

Podľa neziskovej organizácie EAT: „Mäso a mliečne výrobky sú dôležitými súčasťami stravy, ale ich podiely sú oveľa menšie ako u celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, orechov a strukovín.“ webové stránky,

V ideálnom prípade by „planetárny zdravotný štítok“ mal obsahovať približne Polovica taniera so zeleninou a ovocím Organizácia uviedla, že zvyšnú polovicu tvoria najmä celé zrná, rastlinné bielkoviny a malé množstvá živočíšnych bielkovín.

READ  Vymyslela táto žena práve raketu, ktorá nás zavedie na Mars? | Vedecké a technické správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close