Svet

Súhrn povodňových katastrof v Líbyi, september 2023 – Líbya

Spojenia

Prehľad katastrofy

V nedeľu 10. septembra 2023 zasiahla severovýchodnú časť Líbye búrka Daniel, čo malo za následok nepriaznivé poveternostné podmienky charakterizované silným vetrom a náhlymi silnými dažďami. Toto nepriaznivé počasie ovplyvnilo mnohé oblasti vrátane Benghází, Tobruku, Dougrah, Talmeidy, Almardžu, Daghnes (Al Jabal Al Akhtar), Al Owailiyya, Baida, Al Baida, Shahad, Sousa a Derna.

Podľa viacerých správ sa v Terne v dôsledku čírej sily povodne zrútila priehrada a celé štvrte boli zmietnuté do mora. Humanitárne dôsledky udalosti viedli k tragickej strate viac ako 2 100 životov, pričom v ťažko postihnutom meste Terna je stále nezvestných približne 6 000 osôb. Zničené boli aj tri mosty a stúpajúca voda spôsobila ďalšie škody a straty na životoch. Búrka spôsobila značné škody na infraštruktúre vrátane cestnej siete, narušila telekomunikačné služby, vyhnala z domovov najmenej 21 000 ľudí s viac ako 715 poškodenými budovami, približne 7 000 uviaznutých rodín a 9 867 volaní o pomoc.

Zvyšky búrky naďalej ovplyvňovali severnú Líbyu a postupne sa presúvali na východ smerom k severnému Egyptu. Počas nasledujúcich dvoch dní región očakáva až 50 mm zrážok, čo je výrazný odklon od bežného septembrového priemeru menej ako 10 mm.

READ  Uhuru Kenyatta: Nepolapiteľný vodca zanecháva zmiešané dedičstvo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close