Svet

Súhrn povodňových katastrof v Líbyi, september 2023 – Líbya

Spojenia

Prehľad katastrofy

V nedeľu 10. septembra 2023 zasiahla severovýchodnú časť Líbye búrka Daniel, čo malo za následok nepriaznivé poveternostné podmienky charakterizované silným vetrom a náhlymi silnými dažďami. Toto nepriaznivé počasie ovplyvnilo mnohé oblasti vrátane Benghází, Tobruku, Dougrah, Talmeidy, Almardžu, Daghnes (Al Jabal Al Akhtar), Al Owailiyya, Baida, Al Baida, Shahad, Sousa a Derna.

Podľa viacerých správ sa v Terne v dôsledku čírej sily povodne zrútila priehrada a celé štvrte boli zmietnuté do mora. Humanitárne dôsledky udalosti viedli k tragickej strate viac ako 2 100 životov, pričom v ťažko postihnutom meste Terna je stále nezvestných približne 6 000 osôb. Zničené boli aj tri mosty a stúpajúca voda spôsobila ďalšie škody a straty na životoch. Búrka spôsobila značné škody na infraštruktúre vrátane cestnej siete, narušila telekomunikačné služby, vyhnala z domovov najmenej 21 000 ľudí s viac ako 715 poškodenými budovami, približne 7 000 uviaznutých rodín a 9 867 volaní o pomoc.

Zvyšky búrky naďalej ovplyvňovali severnú Líbyu a postupne sa presúvali na východ smerom k severnému Egyptu. Počas nasledujúcich dvoch dní región očakáva až 50 mm zrážok, čo je výrazný odklon od bežného septembrového priemeru menej ako 10 mm.

READ  Johnson sa ospravedlnil po tom, čo to správa Sue Gray označila za „správanie v srdci vlády“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close