Veda

Supermasívna čierna diera sa pohybuje medzi galaxiami

Bola pozorovaná supermasívna čierna diera, ktorá prechádzala cez niekoľko galaxií.

Nové elektrizujúce vedecké objavy môžu často spôsobiť diskusiu vo vedeckej komunite a objavy, ako sú nedávne pokroky v metódach určovania času, môžu mať vplyv na to, ako vedci teoretizujú o konkrétnych konceptoch. Ďalší nedávny objav by mohol mať veľké dôsledky na spôsob, akým vedci študujú čierne diery. podľa článku v vedecké novinkySupermasívna čierna diera sa prediera niekoľkými galaxiami alarmujúcou rýchlosťou.

O zisteniach pôvodne informoval vedec z Yale University Pieter van Dokkum a jeho tím. Van Dokkumovi tento tvar okamžite vynikol. „Nech je to čokoľvek, ešte sme to nevideli,“ povedal van Dokkum. „Väčšina astronomických objektov má tvar špirál alebo guľôčok. obloha.“ Pokračoval: „Zvažovali sme veľa vysvetlení a najlepšie je, že to, čo vidíme, je masívny objekt, ako čierna diera, ktorý sa veľmi rýchlo vzďaľuje od Mliečnej dráhy.“

Astronómka Charlotte Angusová verí, že zistenia sú dôležité pre potvrdenie teórií týkajúcich sa výskumu čiernych dier. „Možnosť, že by to mohla spôsobiť supermasívna čierna diera, ktorá bola vyvrhnutá z jej galaxie, je veľmi vzrušujúca.

čierna diera

Obaja vedci sa domnievajú, že to môže výskumníkov podnietiť, aby sa vrátili do archívov a hľadali podobné pruhy alebo vzory čiernych dier. S 25-ročnými snímkami z Hubbleovho teleskopu sa domnievajú, že aj keď snímky neboli najskôr vyhľadávané s cieľom nájsť pruhy, nový pohľad špeciálne s týmto účelom by mohol viesť k ďalším zisteniam.

Existuje niekoľko možných vysvetlení takéhoto pohybu v supermasívnej čiernej diere. Jednou myšlienkou je, že keď sa dve galaxie spoja, čierne diery, okolo ktorých sa vytvárajú, sa tiež spoja a niekedy to vedie k tomu, že nová čierna diera je vyvrhnutá z galaxie na vyššej trajektórii. Ďalšia teória hovorí, že by to mohlo byť aj výsledkom spojenia troch galaxií. To umožňuje vyčleniť jednu z galaxií a prezerať si ju cez vesmír.

READ  Astronómovia objavili jednu z najväčších štruktúr, aké boli kedy pozorované v Mliečnej dráhe

Anomália bola prvýkrát zaznamenaná, keď van Dokkum a kolegovia pozorovali trpasličie galaxie pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu. Po svojich počiatočných zisteniach vedci tento jav znovu navštívili pomocou Keck Observatory na Havaji. Vedci by chceli pokračovať v pozorovaní tohto systému pomocou ďalších teleskopov, ako je napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba, aby potvrdili, že ide skutočne o vyvrhnutú supermasívnu čiernu dieru, aj keď sa zdá, že má približne veľkosť toho, čo bolo pozorované. S najväčšou pravdepodobnosťou na základe obraz a princípy. ,

Vedci sa domnievajú (na základe obrázkov), že pruh je vzdialený asi 200 000 svetelných rokov a je súčasťou galaxie, ktorej svetlo by putovalo asi osem miliárd rokov. Odhaduje sa, že má 20 miliónov násobok hmotnosti Slnka a pohybuje sa rýchlosťou 3,5 milióna míľ za hodinu.

Hoci samotné čierne diery sú neviditeľné, pri pohybe čiernych dier sa pohybujú aj niektoré hviezdy a plyn, ktoré k nim gravitovali, čo vyžaruje dostatok žiarenia na to, aby ich mohli teleskopy odhaliť. Čierne diery môžu pri svojich pohyboch spôsobiť aj vznik nových hviezd, pretože plyn, s ktorým interagujú, sa stláča, čo je viditeľné aj pomocou ďalekohľadu. To je dôvod, prečo vedci, keď tento jav pozorovali, na obrázkoch teleskopu sa javil ako čiara, na rozdiel od známejších špirálových alebo guľôčkových tvarov, na ktoré boli zvyknutí.

Zistenia môžu potvrdiť dlhoročné teórie o tom, ako supermasívne čierne diery interagujú a fungujú vo vzájomnom vzťahu. Myšlienka, že supermasívna čierna diera by mohla byť vyvrhnutá z jej galaxie, je niečo, o čom vedci teoretizovali, ale doteraz ju nevideli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close