Veda

Zdá sa, že starí Gréci netrpeli demenciou

Nová štúdia, ktorá sa ponorila do starovekých gréckych a rímskych lekárskych textov, zistila, že demencia bola pred 2 000 až 2 500 rokmi zriedkavá. deň zdravia Poznamenáva, že analýza je založená na teórii, že moderný kognitívny pokles je spojený so životným štýlom a environmentálnymi faktormi. Záver, uverejnený v r Alzheimer's Disease Journalhovoria, že v záznamoch starogréckeho lekára Hippokrata a jeho spoločníkov bolo len niekoľko opisov miernej kognitívnej poruchy u starších ľudí. „Starí Gréci a Rimania očakávali, že intelektuálna kapacita dosiahne vrchol po 60 rokoch,“ napísali vedci. Staršie záznamy sa zameriavajú na „fyzické slabosti“ starnúcej populácie, ale nepopisujú Alzheimerovu chorobu ani symptómy spojené s demenciou, ako je strata pamäti a reči.

O stáročia neskôr sa pri pohľade na záznamy z rímskeho obdobia začali objavovať symptómy súvisiace s demenciou. „Odhalili sme najmenej štyri vyhlásenia, ktoré naznačujú zriedkavé prípady pokročilej demencie – nemôžeme povedať, či ide o Alzheimerovu chorobu alebo nie,“ hovorí hlavný autor Caleb Finch. „Takže došlo k postupu od starovekých Grékov k Rimanom.“ Jeden z týchto výrokov pochádza od rímskeho lekára Galena, ktorý poznamenal, že niektorí ľudia sa snažili naučiť nové veci, keď dosiahli vek 80 rokov. USC dnesVýskumníci sa domnievajú, že v tomto období pôsobili nové environmentálne faktory. Okrem väčšieho znečistenia zo zvýšenej hustoty v rímskych mestách sa nevedomky vystavovali neurotoxínom cez olovené potrubia a dokonca olovené prísady používané na sladenie vína.

Finch svoje zistenia overil štúdiou Tsimane, domorodého obyvateľstva s aktívnym predindustriálnym životným štýlom v bolívijskej Amazónii. Miera demencie u ľudí vo veku 65 rokov a starších je len 1 % (oveľa nižšia ako 11 % u Američanov), čo podporuje teóriu, že sedavý životný štýl a znečistenie sú hlavnými faktormi poklesu kognitívnych funkcií. „Toto je najlepšie zdokumentovaná veľká populácia starších ľudí, ktorí majú minimálnu demenciu, čo ukazuje, že prostredie je veľkým determinantom rizika demencie,“ hovorí Finch. „Dávajú nám šablónu na kladenie týchto otázok.“ (Vedci našli spôsob, ako dostať liek na Alzheimerovu chorobu do mozgu.)

READ  Načúvacie prístroje môžu pomôcť chrániť sa pred demenciou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close