šport

Taktikou a disciplínou k úspechu

dnes 14:25
|

Je prvý Slovinec na lavičke Slovana Bratislava. Na nej už v dávnejšej či menej dávnej minulosti sedeli vedľa slovenských tréneroch Česi, Maďari, Srbi, Cyperčan, ba aj Škót a Nemec, no 52-ročný Darko Milanič je prvým zástupcom trénerskej školy z krajiny, ktorú si vo svete pletú práve so Slovenskom.

PRVÉ Slovinec na lavičku Slovana Bratislava DARKO MILANIČ ZÍSKAL Maribor 12 trofejí, MUŽSTVO POD JEHO VEDENÍM zažil TRIKRÁT EURÓPSKOU JESEŇ

Úspešný bol už ako hráč. Ako 19-ročný z maličkého klubu MNK Izola z rodného mesta skočil rovno do Partizan Belehrad (1986 – 1993). Na pozícii obranca s klubom z hlavného mesta vtedajšej Juhoslávie získal jeden titul a dvakrát Juhoslovanský pohár. V roku 1991 bol aj člen reprezentácie Juhoslávie a mal byť tiež v kádri na ME 1992. Pre vyhlásenie politických sankcií a embargo na Juhoslávii však jej tím nabitý hviezdami nakoniec nemohol na ME štartovať.

Ešte v tom istom roku Darko Milanič debutoval v reprezentácii Slovinska. O rok prestúpil do Štúr Graz, v ktorom sa stal takmer inventárom, lebo v ňom pôsobil až do konca svojej kariéry. So sturm získal dvakrát titul majstra Rakúska, trikrát pohár a trikrát rakúsky Superpohár. Pravidelne nastupoval v reprezentácii Slovinska, a keď sa maličká krajina s 1,5 milióna obyvateľov senznačne historicky prvýkrát prebila na veľký turnaj – v tomto prípade to bolo Euro 2000 – mal na rukáve kapitánsku pásku práve on.

V tíme pritom bola hviezda európskej veľkosti Zlatko Zahovič, ale voľba padla na lídra Milaniča. Slovinci nesklamali, zvlášť si cenili remízu 3: 3 so silnou Juhosláviou. To však bola labutia pieseň obranca Darka Milaniča. Rok 2000 bol pre neho posledný v kariére, pretože po zranení musel vo veku 32 rokov skončiť.

Dare Vršič v drese MŠK Žilina

Prečítajte si tiež

READ  Nemecko, Chorvátsko a Rusko dosiahli veľké víťazstvá, keď Gruzínsko porazilo Švédsko - kvalifikácia na MS | Futbalové správy

Bývalý strelec Žiliny, Dare Vršič, o Darkovi Milaničovi: Pred európskymi …

S trénerskú kariérou začal v maličkom klube MNK Izola, vrátil sa teda do materského klubu. Pokračoval v NK Primorje, potom sa stal asistentom Nemca Franca Fodu v Sturm Graz. Následne trénoval Gorica, ktorú priviedol k cennému 3. miestu v slovinskej lige. V júli 2008 zas Milaniča priviedol do NK Maribor jeho bývalý reprezentačný spoluhráč a vtedy športový riaditeľ NK Zlatko Zahovič.

Hneď v prvom roku Milanič vyhral titul, potom Superpohár a keď v ďalšom získal aj Slovinský pohár, stal sa prvým trénerom v Slovinsku, ktorému sa podarilo vyhrať všetky tri trofeje. Tento husársky kúsok dokonca zopakoval. S Mariborom sa posúval aj v Európe. V play-off o Európsku ligu najprv stroskotal na Sparte (2009), potom na Palerme (2010), v sezóne 2011/12 sa však už dokázal prebiť do skupiny. To zopakoval aj v ročníku 2012/13, po ktorom si to nasmeroval do známeho prostredia, a teda Štúr Graz.

V životopise Darka Milaniča bije do očí 32-dňový anabáza na lavičke Leedsu United. Samozrejme, už len dostať sa na manažérsku pozíciu v anglickom klube v najvyšších súťažiach je pre Stredoeurópana výnimočné. Pre našinca nemožné, takže s výnimkou Jozef Vengloš, ktorý sa stal koučom Aston Villy po MS 1990 sa s tým nikto nemôže pochváliť. Slovinec prišiel do Leedsu už ako tréner s dobrým renomé.

V Anglicku bol známy pre časté výjazdy na Britské ostrovy. V Európskej lige vyradil s Mariborom Hibernian Edinburgh aj Glasgow Rangers, v skupinovej fáze EL hral s Birminghamom City a Tottenhamom. Jeho éra v Leedse začala 23. septembra 2014 a skončila 25. októbra 2014. Stihla obsiahnuť len šesť zápasov, v ktorých sa Slovinec ani raz netešil z víťazstva. Prepustili ho len niekoľko minút po prehre 1: 2 s Wolverhamptonom Wanderers.

READ  BNP Baribas Otvorené výsledky | Správy z Taiwanu

Bohužiaľ pre Darka Milaniča, na lavičke Leedsu sa objavil v období, keď tréneri prichádzali a rýchlo odchádzali. V priebehu šiestich rokov v období 2012 – 2018 došlo v Leedse k trinástich trénerským zmenám, ktoré postihli také mená ako Neil Warnock, Brian McDermott, Dave Hockaday, Darko Milanič, Neil Redfearn, Uwe Rösler, Steve Evans, Garry Monk, Thomas Christiansen a Paul Heckingbottom. Večný „zaskakovacie“ Neil Redfearn sa objavil v pozícii hlavného kouča štyrikrát, britské médiá uvádzali, že častejšie „caretaker manager“ v histórii anglického futbalu ešte nebol.

Darko Milanič

Prečítajte si tiež

Komentár Sportu: Možno kľúčové zmena

Raz bol na lavičke osemnásť dní, raz dvanásť. Dave Hockaday, ktorého striedal práve Darko Milanič, bol koučom v dvoch letných mesiacoch roku 2014, Nemec Uwe Rösler od júla do októbra 2015. Jednoducho, taliansky prezident a majiteľ Leedsu Massimo Cellino k trpezlivým ľuďom nepatrí.

Milanič si vydýchol jeden rok, následne prišiel pompézne návrat do Mariboru. Slovinec sa stal jeho trénerom opäť v marci 2016. O rok oslavoval slovinský titul as charakteristickými zbraňami – výbornú taktikou a disciplínou – sa prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov. V spoločnosti Liverpoolu, Sevilly a Spartaku Moskva skončil posledný, ale Slovinci v skupine počítali každý bod a tri po dvoch remízach so Spartakom a jednej sa Sevillou sa až tak nemálili.

Blízko k účasti v skupinovej fáze bol Maribor pod vedením Milaniča aj v minulom roku, v play-off však nestačil na bulharský Ludogorec. Keď 7. marca prehral Maribor doma s priemerným ľubľanského tímom Bravo (1: 2), Darko Milanič zložil funkciu. „Cítim sa zodpovedný, ale nie vinný,“ povedal na margo svojho kroku, ktorý vyplýval aj z toho, že konkurenčné Olimpija Ľubľana na čele tabuľky odskočila na rozdiel siedmich bodov a fanúšikom sa to nepáčilo. Svoje rozhodnutie oznámil po debate so Zlatko Zahovič, s ktorým vytvoril nielen na slovinskej pomery dlho fungujúce tandem.

READ  Roland-Carros: Schmidlová do tretieho kola

Nakoniec, s jednou prestávkou to bolo takmer desať rokov … „Som veľmi hrdý na to, že som súčasťou tohto príbehu už tak dlho. Odviedli sme veľa dobrej práce, ale verím, že nastal čas, kedy je potrebné niečo zmeniť. Situácia je taká, že sa musí stať niečo zásadné,“ povedal pred televíznymi kamerami. Zaujímavé bolo, že sa s ním rozlúčili hráči i Zlatko Zahovič, ale ďalšie funkcionári chýbali.

Potom sa už ani v Slovinsku nehralo, pretože pandémie prerušila súťaže. V lete sa objavili špekulácie, že by sa Darko Milanič mohol stať trénerom reprezentácie Slovinska. Nepotvrdili sa, na lavičke zostal Matjaž Kek. A Darko Milanič zamieril do Slovana, kde bude písať ďalší príbeh. Vedenie modrých dúfa, že znovu európsky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close