Hlavné správy

Taliansko prevezme jeho systém protivzdušnej obrany – Figo

Taliansko plánuje stiahnuť zo Slovenska vlastný systém protivzdušnej obrany, ktorý bol do krajiny dočasne prevezený minulý rok, aby nahradil americký systém protivzdušnej obrany Patriot.

Prečo by Taliansko odstránilo svoj systém protivzdušnej obrany zo Slovenska?

Podľa slov slovenského premiéra Roberta Fica dostal od talianskej vlády správu o stiahnutí systému protivzdušnej obrany, ktorý na rok odovzdali, pretože ho potrebovali inde.

Fico sa v tejto súvislosti zamýšľal nad tým, čo by ochránilo jadrové elektrárne a iné strategické ciele na Slovensku.

Po prvé, predchádzajúca vláda poskytla Ukrajine prevádzkyschopný masívny ruský systém protivzdušnej obrany S-300. Potom sme tu chvíľu mali amerických „patriotov“, tí tiež chodili a teraz pôjdu Taliani, – povedal Robert Fiso.


Taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T nahradil minulý rok americký Patriot. Slovensko dodalo S-300 Ukrajine po tom, čo sa v roku 2022 začne rozsiahla ruská invázia.

Čo je známe o postoji Slovenska k bezpečnostnej pomoci Ukrajine?

Nový slovenský premiér Robert Fico už skôr povedal, že Bratislava nepodporí vojenskú pomoc Ukrajine v boji proti ruskej agresii.

Neskôr si Slovensko našlo dôvod na odmietnutie bezpečnostnej pomoci Ukrajine. Keďže si Bratislava musí udržiavať vlastnú obranu, nemôže už poskytovať pomoc.

Nová vláda Slovenska odmietla 8. novembra 2023 poskytnúť Ukrajine ďalšiu (už 14.) vojenskú pomoc v celkovej výške 40,3 milióna eur, ktorú schválilo predchádzajúce ministerstvo obrany krajiny.

Figova vláda uviedla, že Ukrajina dostala 13 balíkov v celkovej hodnote 671 miliónov eur. Predchádzajúca vláda okrem vojenskej pomoci poskytovala aj humanitárnu pomoc: zdravotnícky materiál a palivo.

Mali by sme tiež dodať, že nový slovenský premiér predtým povedal, že nemá v úmysle blokovať export súkromných bezpečnostných spoločností.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v januári oznámil, že krajina bude pokračovať v realizácii súkromných zákaziek vo vojenskom sektore. Ale Slovensko nebude posielať Ukrajine vojenskú pomoc zo svojich vojenských skladov.

24. januára sa v Užhorode stretli predseda ukrajinskej vlády Denis Shmihal a predseda slovenskej vlády Robert Figo. Strany podpísali najmä spoločné vyhlásenie o posilnení bilaterálnych vzťahov medzi krajinami. Schmihal neskôr povedal, že Slovensko poskytne Ukrajine ženijné vybavenie na vybudovanie trojúrovňovej obrannej línie. Ide najmä o pancierové rýpadlá a odmínovacie stroje.

READ  Slováci menia prístup k vianočným nákupom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close