Hlavné správy

Slovenské úrady tvrdia, že medveďa zastrelili po piatich zranených počas besnenia – ale kritici tvrdia, že zabitý nesprávny medveď

Informovala o tom v stredu vláda SR medveď Muža, ktorý v krajine zmlátil päť ľudí, zastrelili začiatkom tohto mesiaca, keď Bratislava pripravovala plány na zmiernenie obmedzení zabíjania medveďov. Opoziční politici však uviedli, že malý medveď, ktorý nemal nič spoločné s vyčíňaním, bol skutočne zabitý.

Medveď zaútočil na piatich ľudí vrátane 10-ročného dievčaťa v centre mesta Liptovský Mikuláš, ktoré sa nachádza na úpätí Tatier neďaleko obľúbeného lyžiarskeho strediska PBC. nahlásené.

„Medveď, ktorý zranil päť ľudí v Liptovskom Mikuláši, bol včera úspešne zastrelený…na jeho identifikáciu bol použitý biometrický dron,“ uviedol minister životného prostredia Thomas Taraba. povedal na sociálnych sieťach V stredu.

Útoky medveďov v tejto stredoeurópskej krajine pribúdajú, podľa údajov ministerstva životného prostredia došlo v minulom roku k 20 takýmto incidentom a len k ôsmim v roku 2021.

Tento mesiac A Zomrela žena z Bieloruska Samostatný útok medveďa nasledoval po útoku osamelého medveďa v oblasti Demänovskej doliny okresu Liptovský Mikuláš, kde zviera spadlo zo skaly a po prenasledovaní uhynulo.

Vláda v Bratislave v stredu schválila návrh zákona na riešenie útokov medveďov v mestských častiach.

Návrh požaduje vytvorenie 500 metrovej nárazníkovej zóny v blízkosti miest a obcí.

Taraba novinárom povedal, že každý medveď, ktorý vstúpi do zóny, bude zastrelený.

„Strieľať môžu nielen členovia Špeciálneho záchranného tímu pre medvede, ale aj poľovníci, policajti a ich správcovia v národných parkoch,“ povedal Taraba.

Slovenská populistická vláda vydala začiatkom tohto mesiaca usmernenia o odstrele medveďa hnedého, čo vyvolalo odpor environmentálnych skupín a opozície.

Opoziční politici tiež uviedli, že úrady zastrelili nesprávneho medveďa a obvinili vládu, že túto záležitosť využila pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať 6. apríla, uviedla BBC.

„Podľa dokumentov spísaných Výborom pre zásah proti medveďom, ktoré sme našli, bola odchytená a usmrtená medvedica s hmotnosťou 67 kg,“ povedal poslanec opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Vecic. „Nie je potrebné používať špičkovú biometriu, aby bolo jasné, že takáto streľba v žiadnom prípade nemôže súvisieť so 100-kilogramovým mužom, ktorého hľadajú.“

„Som si celkom istý, že to nie je ten istý medveď. Je to zrejmé,“ Wiezik povedal BBC.

Slovenský minister životného prostredia spolu so svojimi rumunskými a fínskymi kolegami apelovali v pondelok do Bruselu na celoeurópske riešenie problému medveďov ohrozujúcich ľudí, informovala miestna tlačová agentúra TASR.

READ  Americkí vojaci odchádzajú z Nemecka na Slovensko na plánované cvičenia NATO

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close