Technológie

Tank Panther 2 prichádza na Slovensko pri presune zbraní na Ukrajinu

Ozbrojené sily SR dostali 2. júna svoj tretí hlavný bojový tank Leopard 2A4 ako dar Nemecka 14. tankovému práporu Trebizo. Slovenská republika previedla 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1 na Ukrajinu v auguste 2022.

Tankoví inštruktori Bundeswehru Leopard majú počas tohto leta cvičiť slovenské tankové posádky vo výcvikovom stredisku Lešť. 17. apríla Slovensko dostalo prvé dva tanky Panther 2 A4, ktoré dorazili z Nemecka. Do konca tohto roka má slovenská armáda dostať navyše 12 Leopardov 2A4, spolu 15 hlavných bojových tankov.

Všetky Cheetah 2A4 MBT musia prejsť hodnoteniami v armádnom technickom a skúšobnom ústave Jahori, ktorý v súčasnosti vykonáva skúšobné streľby tankovej munície, aby boli schválené do služby v Armáde SR. Najnovší Leopard 2A4 dodaný na Slovensko prechádza štandardnou údržbou a opravami v odvetví Rheinmetall Landsysteme GmbH, predchádzajúce 2 Leopardy 2A4 dodané do krajiny.

Skoršie pokusy boli naplánované s dátumom ukončenia 31. marca. Počas ostrej streľby bol testovaný 120 mm kanón Rh120 L/44 tankovej platformy, ktorý slúžil ako hlavná výzbroj, a 7,62 mm guľomet MG3, ktorý slúžil ako sekundárna výzbroj. Zo zbraní sa strieľalo, keď vozidlo stálo a bolo v pohybe. Počas testu sa podľa správy Ministerstva obrany SR preukázalo, že dymové granáty dokážu vytvoriť hustú dymovú clonu, ktorá efektívne zakryje polohu a pohyb tanku.

Leopard 2 MBT je 62-tonový prízemný dvojvalec, ktorý v súčasnosti vyrába viac ako 3200 tankov vo viac ako 16 krajinách. Armáda SR zavedie hlavné bojové tanky Leopard 2A4 do svojho tankového práporu, ktorý je súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády Armády SR, keďže prvoradým záväzkom Slovenska voči spojencom v NATO je rozbehnúť brigádu v plnej sile.

READ  USA dodávajú na Slovensko vrtuľníky AH-1Z a rakety Hellfire II

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close