Zábava

Technická údržba dostane vládu do predčasných septembrových volieb na Slovensku

BRATISLAVA – Slovenská prezidentka Zuzana Kaputová v pondelok inaugurovala vládu technokratov, ktorá má viesť krajinu k septembrovým voľbám uprostred politickej krízy.

Na čele 15-členného kabinetu bude bývalý viceguvernér centrálnej banky a uznávaný ekonóm Ľudovít Ódor. Ministrom zahraničia sa stal kariérny diplomat Miroslav Wlachovský a ministrom obrany bývalý vysoký predstaviteľ ministerstva obrany Martin Schlener.

Ten smrad zo slovenskej maďarskej menšiny nie je spojený so žiadnou politickou stranou. V nadchádzajúcich voľbách nebude kandidovať ani jeden z členov jeho vlády.

„Nebudeme robiť zázraky, ale môžete od nás očakávať, že zabezpečíme riadne fungovanie štátu,“ povedal Parfum.

Slovensko je bez formálnej vlády od 15. decembra, keď koaličná vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom po mesiacoch politickej krízy prehrala v parlamente vyslovenie nedôvery opozícii.

Kabutová pôvodne požiadala Hegera, aby do predčasných volieb viedol úradnícku vládu. Po postupnom odchode štyroch členov úradníckej správy však Heger podal demisiu a Kaputová zvolila vládu technikov.

O dôvere by sa malo v parlamente hlasovať do 30 dní.

Čaputová uviedla, že nová vláda by sa vo svojom obmedzenom čase mala zamerať na stabilizáciu súčasnej situácie v krajine, prípravu budúcoročného rozpočtu a posunúť Slovensko do predčasných volieb 30. septembra.

Hagarova vláda je verným podporovateľom Ukrajiny v boji proti ruskej vojenskej agresii a dodala ukrajinským ozbrojeným silám zbrane, ako napríklad 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry a systém protivzdušnej obrany S-300.

Niektorí súčasní opoziční lídri vrátane bývalého populistického premiéra Roberta Figa sú proti vojenskej podpore Ukrajiny a proti sankciám EÚ voči Rusku.

Podľa posledných prieskumov je Fico a jeho ľavicová strana smar-sociálna demokracia favoritmi na víťazstvo v nadchádzajúcich voľbách.

Copyright 2023 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah sa nesmie zverejňovať, vysielať, prepisovať ani ďalej distribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close