Škótsko porazilo Nórsko v kvalifikácii na Euro Portugalsko

Bruno Fernandes skóroval dvakrát, keď Portugalsko v sobotu vyhralo kvalifikáciu na Euro 2024 po tom, čo Škótsko predviedlo ohromujúci neskorý návrat, keď v Osle porazilo Nórsko Erlinga Hollanda.

Hviezda Manchestru City Bernardo Silva otvoril skóre minútu pred polčasom, keď Portugalsko porazilo Bosnu a Hercegovinu v Lisabone 3:0 a dosiahlo tri víťazstvá z troch v skupine J.

Fernandez strelil svoj druhý a tretí gól Portugalska v predĺžení v 77. minúte po centri Rubena Nevesa.

Cristiano Ronaldo si navliekol kapitánsku pásku a odohral celých 90 minút, keď 38-ročný rekordér v medzinárodných vystúpeniach mužov vyhral svoj 199. reprezentačný zápas.

Útočník, ktorý teraz hrá za Al Nasser v Saudskej Arábii, však nedokázal pridať k svojmu kontu 122 reprezentačných gólov – v polovici prvého polčasu našiel sieť hlavičkou, ktorá bola znemožnená ofsajdovou zástavkou.

Portugalsko, ktoré v utorok navštívi Island, vedie v skupine J s deviatimi z deviatich bodov a strelilo 13 gólov.

Posunuli sa o dva body pred Slovensko, keď v Reykjavíku zdolali Island 2:1, pričom víťazný gól strelil neúmyselne Tomáš Suslov 20 minút po tom, čo úvodný gól Juraja Kuku zrušil penalta Alfreda Finnbogsona.

Dva najlepšie tímy z rovnakej šesťčlennej skupiny sa kvalifikovali do finále v Nemecku po tom, čo Luxembursko zdolalo Lichtenštajnsko 2:0.

Škótsko dosiahlo tri víťazstvá z troch v skupine A po tom, čo v sobotu zdolalo Nórsko 2:1 po slávnom marcovom víťazstve nad Španielskom.

Zdá sa, že Nórsko je pripravené zabezpečiť si prvé víťazstvo v kampani po tom, čo Erlinga Hollanda fauloval Ryan Porteus v šestnástke a premenil výslednú penaltu.

Bol to 22. gól Holandska v 24 zápasoch za Nórsko a po šiestich minútach ho vylúčil tréner Stale Solbakken.

Škótsko však vyrovnalo v 87. minúte, keď si Leo Astigard neporadil s prihrávkou Johna McGinna a dovolil Lyndonovi Dykesovi tiecť domov.

READ  Slovensko zdolalo na majstrovstvách sveta v hokeji hráčov do 20 rokov Kazachstan 3:1.

Škótsko neskončilo, keďže s minútou pred koncom uchmatlo víťaza. McGinn a Dykes sa spojili a priviedli Kennyho McLeana z Norwich City do hry, pretože Nórsko získalo iba jeden bod z troch zápasov.

Lukaku zachraňuje Belgicko

Škótsko, ktoré sa pred Euro 2020 neobjavilo na veľkom turnaji 23 rokov, je teraz na čele skupiny A, päť bodov pred Gruzínskom a šesť pred finalistami Ligy národov Španielskom.

Prehrali však obe strany a v utorok privítajú Gruzínsko v Glasgowe.

„Niekedy, keď nastane vaša chvíľa, musíte sa zviezť na vlne. Chlapci si veria a pokračujú,“ povedal škótsky šéf Steve Clarke.

Gruzínsko, ktoré trénuje bývalý hráč Francúzska Willy Sagnol, vyhralo na Cypre 2:1, rozhodujúci gól strelil Djuriko Davidashvili.

Stalo sa tak po tom, čo úvodný zápas Georgesa Mikudadzeho pre Cyprus zrušil penalta od Ioannisa Pitasa.

Belgicko remizovalo s Rakúskom v Bruseli 1:1 po tom, čo kapitán Romelu Lukaku vystrelil z hranice šestnástky tesne po hodine pre hostí.

Zaostali po tom, čo Orel Mangala prestrelil brankára Thibauta Courtoisa do vlastnej siete.

„Po prvom góle sme videli, že naše hlavy idú dole, čo je niečo, čo sa musíme naučiť, pretože tento tím je mladý,“ povedal tréner Belgicka Domenico Tedesco. „Nakoniec som však úprimne videl dobré veci.“

Bývalý kapitán Belgicka Eden Hazard, ktorý po majstrovstvách sveta odišiel z medzinárodného futbalu do dôchodku, sa zúčastnil zápasu a po polčase robil svoju česť na štadióne.

Belgicko zaostáva o tri body za lídrom skupiny Rakúskom, ale má zápas v rukách. V utorok sú späť v akcii v Estónsku, ktoré v sobotu remizovalo s Azerbajdžanom 1:1.

V ďalšej akcii si Česko zabezpečilo prvé miesto v E-skupine, keď Václav Černý dvakrát skóroval pri výhre 3:0 nad Faerskými ostrovmi.

READ  “Kráľovský mys je špeciálne miesto”