Tím Kanady bude hrať o bronz na majstrovstvách sveta mužov IIHF – tím Kanady

AP Photo/Petr David Josek

Tím Kanady bude hrať o bronz na majstrovstvách sveta mužov 2024 v Prahe.

Kanada prehrala v sobotňajšom semifinále so Švajčiarskom 3:2 a odsunula obhajcov titulu na bronzovú priečku. Kanada vstúpila do turnaja bez prehry, vrátane výhry 3:2 nad Švajčiarmi v prvom kole.

Brankár Leonardo Zenoni zo Švajčiarska zachraňuje pred Kanaďanom Brandonom Danevom počas semifinálového zápasu medzi Kanadou a Švajčiarskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v sobotu 25. mája 2024.
Brankár Švajčiarska Leonardo Genoni zachraňuje Kanaďana Brandona Daneva počas semifinálového zápasu medzi Kanadou a Švajčiarskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v sobotu 25. mája 2024. (AP Photo/Darko Wojcik)

Kanada, ktorá na minuloročnom podujatí získala zlato, sa bude usilovať o zisk medaily už piatykrát za sebou. V nedeľňajšom zápase o bronz narazia na Švédsko, ktoré v ostatnom sobotňajšom semifinále zdolalo Česko 7:3. Čas hry je 9:20 ET.

Kanada po prvej tretine prehrávala 2:0 a Švajčiarsko strelilo dva góly v presilovej hre. Keď zostávalo 4:54, Kevin Fiala porazil kanadského bloggera Jordana Pinningtona s vysokými rukavicami a otvoril skóre po vhadzovaní Brandona Danavea. Potom, keď zostávalo 2:44, Švajčiari získali ďalšiu mužskú výhodu, keď Nino Niederreiter premenil bodový zásah Romana Josiho na 2:0.

Kanadský tím sa v úvodnom frame snažil rozbiť silnú obrannú štruktúru Švajčiarska. Strely skončili 17:8 v prospech Švajčiarov, ktorí mali aj tri príležitosti na presilové hry.

Držiteľ zlata Kanady Jordan Pinnington zachraňoval pred Švajčiarom Nicom Hischierom počas semifinálového zápasu medzi Kanadou a Švajčiarskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v sobotu 25. mája 2024. (AP Photo/Darko Vojic)

Švajčiari sa pustili do ďalšej presilovej hry na začiatku druhej tretiny, ale Kanaďania si vytvorili svoju najlepšiu príležitosť na skórovanie, keď Dawson zmaril Mercera v čudnom nájazde.

Kanada neskôr nedokázala premeniť presilové hry back-to-back, no dokázala sa dostať na palubovku s vyrovnanou sirénou v čase 14:07. Bodová strela Olena Zellwegera zasiahla premávku vpredu, kde Danev prekonal švajčiarskeho brankára Leonarda Genoniho a zvýšil na 2:1.

Kanaďania mali veľmi silnú druhú tretinu, keď zdolali Švajčiarov 12:6.

4:03 do tretej tretiny, Kanada išla do ďalšej presilovej hry, no opäť ju odmietlo silné pokutové kopy Švajčiarska. Kanaďania kontrolovali väčšinu zápasu v tretine a po švajčiarskej prestávke 3:06 prešli k ďalšej mužskej výhode. Necelú minútu presilovej hry Connor Bedard nakŕmil Johna Tavaresa, ktorý pohotovou strelou spod kruhu prekonal Zenoniho a upravil tak na 2:2.

READ  Harriet Dart podľahla Slovenkám ako GB porazená v kvalifikácii Fed Cupu | tenis

Po tom, čo bolo Švajčiarsko pristihnuté s príliš veľkým počtom mužov neskoro v tretine, Kanada bola prichytená za rovnaký priestupok štyri minúty po 10-minútovom predĺžení. Kanada mala opäť kvalitnú krátku šancu – tentoraz od Dylana Cosensa – ale nedokázala prekonať Zenoniho.

Švajčiari sa po nerozhodnom predĺžení ujali vedenia 2:1 v rozstrele z piatich najlepších. Dylan Cozens mal udržať Kanadu pri živote v piatom kole, no Zenoni mu to zamietol a Švajčiarsko tak vyhralo 3:2.

Švajčiarsko hľadá v nedeľu prvé mužské svetové zlato. Švajčiari, trojnásobní strieborní medailisti, sa v nedeľňajšom majstrovskom zápase o 14.20 h SEČ stretnú s Českom.

Tím Kanady postúpil do semifinále majstrovstiev sveta IIHF mužov

Tím Kanady sa kvalifikoval do semifinále majstrovstiev sveta mužov 2024 v Prahe v Českej republike.

Jared McCann, Pierre-Luc Dubois, Dylan Guenther a Brandon Danev pridali dvojhru a vo štvrtok doviedli Kanadu k štvrťfinálovej výhre 6:3 nad Slovenskom. Výhra postúpi Kanadu do semifinále, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. mája. Nasledujúci deň sa uskutočnia preteky o zlatú a bronzovú medailu.

Brankárovi Slovenska Samuelovi Hlavajovi sa nedarí zachrániť proti Kanaďanovi Nickovi Paulovi počas štvrťfinálového zápasu medzi Kanadou a Slovenskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v českej Prahe vo štvrtok 23. mája 2024.
Brankárovi Slovenska Samuelovi Hlavajovi sa nedarí zachrániť proti Kanaďanovi Nickovi Ballovi počas štvrťfinálového zápasu medzi Kanadou a Slovenskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v českej Prahe vo štvrtok 23. mája 2024. (AP Photo/Peter David Josek)

Ide o deviaty mužský svet za sebou, kde Kanada postúpila minimálne do semifinále. Hrali v každom z posledných štyroch zápasov o zlato, pričom vyhrali v rokoch 2023 a 2021.

McCann otvoril skóre na 2:45 na tečujúceho Samuela Hlavaja v sieti Slovenska a rýchlo zvýšil na 1:0. Po 4:15 prešla bodová strela a Dubois bekhendovou strelou dostal Kanadu do výhody 2:0.

V čase 7:56 Slováci nabrali na obrátkach, keď sa strela Petra Cehlárika odrazila od hokejky Brandona Hagela a cez kanadského sieťového hráča Jordana Pinningtona. Slováci pri presilovke dvoch proti jednému takmer vyrovnali, no príležitosť na skórovanie im zmaril perfektne umiestnenou hokejkou Olan Zellweger.

Paul prinavrátil Kanade dvojgólový náskok 3:48 v druhej tretine. Connor Bedard prijal prihrávku do slotu, potom podal dokorán otvorenú misku na spodku kruhu a skóroval do široko otvorenej siete.

READ  Fehervari tvrdý tréning už druhý rok s kapitálom

Slovensko dostalo prvú presilovú hru v polovici druhej, no nedokázalo prekonať silnú kanadskú obranu. Strely favorizovali Kanadu 13-9 v strednom kádri.

Peter Cehlárik zo Slovenska vyzýva Kanaďana Michaela Buntinga počas štvrťfinálového zápasu medzi Kanadou a Slovenskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe, Česká republika, štvrtok 23. mája 2024.  (AP Photo/Peter David Josek)
Peter Cehlárik zo Slovenska vyzýva Kanaďana Michaela Buntinga počas štvrťfinálového zápasu medzi Kanadou a Slovenskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe, Česká republika, štvrtok 23. mája 2024. (AP Photo/Peter David Josek)

Kanada išla na začiatku tretej tretiny do štvorminútovej presilovej hry, no svoj náskok už pridať nedokázala. Krátko po skončení mužskej výhody Guenther premenil prihrávku od Paula na 4:1, potom o 20 sekúnd neskôr o 6:40 to Tanev vrátil a Kanade tak poskytol výhodu 5:1.

Slovensko rýchlo odpovedalo v čase 7:08 a znížilo náskok Kanady na 5:2. Potom za stavu 3:03 a presilovej hry Slovenska päť proti trom skóroval Marek Hrivik a stiahol svoj tím späť do dvoch. Slováci v posledných minútach stiahli svojho hráča do siete a do konca zápasu dovolili Paulovi loptu na ľade 50 sekúnd, čím sa skóre stalo 6:3.

Kanada zostáva na tohtoročnom turnaji neporazená a skončila v A-skupine po bilancii 7:0 v prípravnom zápase. Kanaďania získali 19 z 21 bodov, prehrali o dva body s dvoma výhrami, ktoré prišli po predĺžení.