Veda

Timothy Ray Brown, prvý známy človek vyliečený z HIV, zomrel na rakovinu

Timothy Ray Brown, tiež známy ako „berlínsky pacient“, mal 54 rokov.

Brown bol považovaný za vyliečeného zo svojej infekcie HIV v roku 2008. V predchádzajúcom roku dostal Brown transplantáciu kostnej drene v Berlíne v Nemecku na liečbu samostatnej choroby, ktorú mu diagnostikovali: akútna myeloidná leukémia (AML).

Kostná dreň, ktorú dostal, pochádzala od darcu, ktorého gény niesli vzácnu mutáciu, vďaka ktorej bol darca prirodzene rezistentný na HIV, známy ako CCR5-delta 32, ktorá bola prevedená ďalej na Browna.

Brown zostal bez vírusu HIV – ale podľa Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS (IAS) žil posledných šesť mesiacov recidívou leukémie, ktorá sa dostala do jeho chrbtice a mozgu.

„V mene všetkých svojich členov a rady guvernérov zasiela IAS sústrasť Timothyho partnerovi Timovi a jeho rodine a priateľom,“ Adeeba Kamarulzaman, prezidentka Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS a profesorka medicíny a infekčných chorôb na University of Malajzia, uviedla v stredu v oznámení IAS.

Na celom svete existujú 38 miliónov ľudí v súčasnosti žije s HIV alebo AIDS podľa Spoločného programu OSN pre HIV / AIDS.

„Timothymu a jeho lekárovi Gero Hütterovi vďačíme za veľkú vďačnosť za to, že sme vedcom otvorili dvere preskúmať koncepciu možnosti liečby HIV,“ uvádza sa vo vyhlásení IAS.

Brown žil v Berlíne v rokoch 1993 až 2010, keď pracoval v kaviarni a ako nemecko-anglický prekladateľ spolupracoval s Timom napísal v príspevku na Facebooku. HIV bol diagnostikovaný v roku 1995, neskôr v roku 2007 diagnostikovaná AML.

Brown „sa zaviazal svojím celoživotným dielom rozprávať svoj príbeh o liečbe HIV a stal sa vyslancom nádeje,“ napísala jeho partnerka.

„Som skutočne požehnaný, že sme prežili spoločný život, ale zlomilo mi srdce, že môj hrdina je teraz preč,“ uviedol. „Tim bol skutočne najsladším človekom na svete. Timov duch bude žiť ďalej a láska a podpora od rodiny a priateľov mi pomôžu v tomto najťažšom období.“

READ  Nový výskum spája infekciu COVID-19 - a očkovanie - s oslabujúcimi srdcovými stavmi

Pred viac ako dvoma rokmi Adam Castillejo – predtým označovaný ako „londýnsky pacient“ – dokončil antiretrovírusovú liečbu HIV a stal sa tak druhým človekom, ktorý sa kedy vyliečil z HIV.

Na rozdiel od Browna podstúpil Castillejo iba jednu transplantáciu kmeňových buniek namiesto dvoch a v rámci liečby mu nebola urobená rádioterapia celého tela.

Gina Yu a Amy Woodyatt z CNN prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close