Hlavné správy

Tipos extraliga: SZĽH vyriešili situáciu s rozhodcami

dnes 15:05
|

Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa dohodlo s rozhodcami na novej zmluve.

HC Dukla Michalovce - HC Slovan Bratislava

Prečítajte si tiež

Tipos extraliga začne iba s tromi zápasmi prvého kola, kluby potrebujú …

Zmluvné strany sa dohodli na výške paušálnych súm na odmeny rozhodcom nielen pre nadchádzajúcu sezónu 2020/2021, ale aj o dlhodobom systéme fungovania na nasledujúce roky. Podľa prezidenta SZĽH Miroslava Šatana nič nebráni tomu, aby sa začal nový ročník extraligy Tiposu a ďalších domácich súťaží.

SZĽH a slovenskí rozhodcovia našli spoločnú reč až deň pred začiatkom extraligy. „Som šťastný, pretože doba nie je ľahká. Hokej má problém, preto sme sa rozhodli urobiť ústretové gesto zo strany zväzu, aby nemohlo dochádzať k administratívnym prekážkam v zápasoch. S rozhodcami sme nekomunikovali v r. Slovensko už mnoho rokov. “Sme si vedomí, že si ich ako súčasť hokeja vážime. Ak nebudeme mať dostatočný počet kvalitných, dobre platených rozhodcov, slovenský hokej sa z dlhodobého hľadiska nikdy nepohne ďalej. ““ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ.

Rozhodcovia odmietli rozhodovať o zápasoch, pokiaľ únia nesúhlasila so zvýšením ich odmeny. Požadovali celkovú sumu 200 000 eur, čo bolo pre SZĽH neprijateľné. V prvom roku im bol schopný zaručiť iba 80 000, rovnakú sumu v budúcom roku a fixovať infláciu v nasledujúcich rokoch. Strany si v posledných dňoch vymenili niekoľko ďalších návrhov, konečná dohoda sa zrodila až vo štvrtok.

„Rozhodcovia dali návrh na zvýšenie paušálnych súm. Niektoré z nich sú prisľúbené okamžite, teda do dátumu podpísania nových zmlúv, potom požadovaný návrh príde od 1. januára. Stránky ako výstroj, prilby a oblečenie,“ dodal Kruľ.

READ  Slovenský najvyšší súd zamietol referendum o predčasných voľbách

Problém rozhodcu trval niekoľko mesiacov a postupne gradoval až do bodu, keď reálne hrozilo, že nebude mať kto odpískať úvodné zápasy sezóny. Ak nedôjde k dohode, jednou z možných alternatív bolo kontaktovať zahraničných arbitrov.

„Okrem dohody o paušálnych odmenách máme veľmi pozitívne vnímanie aj toho, že bola zriadená kvalitná odborná komisia, ktorá nás má vzdelávať a viesť k lepším výkonom. Motivovať nových ľudí k rozhodcovskému konaniu,“ uviedol zástupca rozhodcov Lukáš Kacej.

Nárast cien pre extraligových rozhodcov je rozdelený do dvoch etáp. V prvom dôjde k zvýšeniu zo 166 na 180 eur brutto na zápas, od 1. januára 2021 potom k cieľovej sume 200 eur. „Odstúpili sme od našich požiadaviek v rozsahu, v akom bol nárast rozdelený do dvoch etáp. V najnižších súťažiach dôjde k zvýšeniu od začiatku, extraliga a 1. liga sa budú volať 1. januára. V extralige bude nárast je na úrovni 20 percent, v nižších súťažiach je to percentuálny nárast o 30, 40 a viac v porovnaní s predchádzajúcimi odmenami, “ prezradil ďalší zástupca rozhodcu Vladimír Goga.

Podľa generálneho sekretára SZĽH Ivana Pulkerta mohlo dôjsť k dohode aj skôr, nebyť toľkých emócií na oboch stranách. „Naše názory boli veľmi odlišné, pretože došlo k dlhej frustrácii a veľkej diere. Obe strany sa však chceli dohodnúť. Sme veľmi radi, že ligy môžu začať,“ Uviedol spokojne Pulkert. „Po dohode s rozhodcami nič nebráni v rozbehu extraligy, aj keď v oklieštenej podobe. Začne sa to v piatok štyrmi zápasmi, verím, že sa dovtedy nič nezmení.“ informoval prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close