Zábava

Tisíce ľudí protestovali na Slovensku proti plánu vlády na novelizáciu trestného zákona | Svetové novinky

Medzi zmeny, ktoré navrhuje trojkoaličná vláda, patrí aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi ako korupcia, organizovaný zločin a terorizmus.

HT obrázok

Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

Zostaňte naladení na všetky najnovšie aktualizácie o Ram Mandir! Kliknite tu

Miestne médiá citovali približne 20 000 demonštrantov, ktorí protestovali proti plánu na centrálnom námestí v Bratislave.

Jedným z nich je aj líder silnej opozície Liberálne Progresívne Slovensko Michal Šimecka.

„Robíte rovnakú chybu ako ktorýkoľvek iný neúspešný diktátor,“ uviedol Šimeka v odkaze Ficovi.

„Podceňujete túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti,“ povedal Chimeka.

„Mafia, mafia,“ a „Máme dosť Figa,“ skandovali dav znova a znova.

Legislatíva schválená Ficovou vládou si vyžaduje súhlas parlamentu a prezidenta. Trojkoalícia má väčšinu na prehlasovanie veta, ktoré očakáva prezidentka Zuzuana Caputová.

Kaputová povedala, že je pripravená použiť aj ústavné napadnutie zákona. Ako rozhodne Ústavný súd, nie je jasné.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho korupciou pošpinená Ľavicová strana zvíťazila v slovenských parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Jeho kritici sa obávajú, že povedie Slovensko k opusteniu prozápadného trendu a namiesto toho bude nasledovať príklad Maďarska za vlády premiéra Viktora Orbána.

Odkedy sa Figova vláda dostala k moci, niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa zaoberali prípadmi korupcie na vysokej úrovni, boli prepustení alebo prepustení. Plánované zmeny v právnom systéme zahŕňajú zníženie trestov za korupciu.

Za predchádzajúcej vlády, ktorá sa dostala k moci v roku 2020 na protikorupčnej kampani, boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov napojených na Ficovu stranu.

READ  Riadky blízko záverečného strihu Slovenskej urbanistickej symfónie

Z relatívne malého mítingu niekoľkých stoviek v Bratislave 7. decembra sa protivládne zhromaždenia rozšírili do 19 obcí a miest. (AP) TIR TIR

Odomknite svet výhod s HT! Od inteligentných bulletinov až po upozornenia na správy v reálnom čase a prispôsobený informačný kanál – to všetko je tu, stačí len kliknúť! – Prihláste sa teraz! Získajte najnovšie svetové správy s najnovšími správami z Indie na Hindustan Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close