Hlavné správy

Tisíce ľudí sa na Slovensku zišli pri príležitosti zabitia investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018.

BRATISLAVA – Tisícky ľudí sa v stredu zišli v desiatkach obcí a miest po celom Slovensku, aby si pripomenuli šieste výročie. Vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice uprostred vlny protivládnych protestov.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, obaja vo veku 27 rokov, zastrelili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Makke východne od Bratislavy.

Traja muži, vrátane bývalého vojaka Miroslava Marčeka, ktorý sa priznal, že ich zastrelili, dostali tvrdé tresty odňatia slobody za svoje podiely na vraždách.

Z prípravy vrážd je obvinený podnikateľ Marion Kogner. Dvakrát bol prepustený. Prokurátori sa domnievajú, že Kogner zaplatil Marckovi, aby to vykonal.

Novinárov otec Jozef Kuciak poďakoval obyvateľom hlavného mesta za to, že „nám pomohli v boji za spravodlivosť pre naše deti“.

Vraždy vyvolali rozsiahle pouličné protesty, aké v Československu nezažili od protikomunistickej zamatovej revolúcie v roku 1989. Následná politická kríza viedla k pádu koaličnej vlády pod vedením vtedajšieho populistického premiéra Roberta Fica.

Fico sa vrátil k moci vlani po víťazstve jeho ľavicovej strany Smar (Smer). Parlamentné voľby 30. septembra na a Proruská a protiamerická platforma.

Fico, ktorý je známy svojimi chýrmi proti novinárom, povedal, že Gucia, veľká televízna sieť, dva celoštátne noviny a internetový spravodajský web, pracuje pre jeho oponentov a nebude sa s nimi spájať.

„(Fico) sa opäť zameriava na novinárov a ohrozuje slobodu tlače,“ povedal Pavel Zalai z Reportérov bez hraníc na zhromaždení v Bratislave.

„Napriek tým šiestim rokom stále počujeme vyhrážky novinárom,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová v stredu pri zapálení sviečky pri pamätníku v centre Bratislavy.

„Nikdy nebudeme ticho,“ uvádza sa v otvorenom vyhlásení podpísanom šéfredaktormi viacerých významných slovenských novín a ďalších médií.

Tisíce ľudí znova a znova vyšiel do ulíc Po celom Slovensku sa nedávno zmobilizovali proti Ficovmu plánu na revíziu trestného zákona a zrušenie úradu špeciálneho prokurátora pre závažnú kriminalitu a korupciu.

READ  Slovensko nakoniec zakázalo lov vlkov, dnes už plne chráneného plemena

Zmeny, ktoré už schválil parlament, zahŕňajú zníženie trestov za korupciu a niektoré trestné činy vrátane možnosti podmienečných trestov, ako aj výrazné zníženie premlčacej doby pri znásilnení a vražde.

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou vrátane poslancov čelia súdom v korupčných kauzách.

Zákon čelil ostrej kritike doma aj v zahraničí a Kaputová ho napadla na Ústavnom súde.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close