Hlavné správy

Tisíce ľudí sa na Slovensku zišli pri príležitosti zabitia investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018.

V desiatkach obcí a miest po celom Slovensku sa v vlne protivládnych protestov zišli tisíce ľudí pri príležitosti šiesteho výročia vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice.

Tisíce ľudí sa v stredu zišli v desiatkach miest po celom Slovensku pri príležitosti šiesteho výročia zavraždenia investigatívneho novinára a jeho snúbenice uprostred vlny protivládnych protestov.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, obaja vo veku 27 rokov, zastrelili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Makke východne od Bratislavy.

Traja muži, vrátane bývalého vojaka Miroslava Marčeka, ktorý sa priznal, že ich zastrelili, dostali tvrdé tresty odňatia slobody za svoje podiely na vraždách.

Podnikateľa Mariána Kočnera, obvineného z prípravy vrážd, dvakrát oslobodili. Prokurátori sa domnievajú, že Kogner zaplatil Marckovi, aby to vykonal.

Novinárov otec Jozef Kuciak poďakoval obyvateľom hlavného mesta za to, že „nám pomohli v boji za spravodlivosť pre naše deti“.

Vraždy vyvolali rozsiahle pouličné protesty, aké v Československu nezažili od protikomunistickej zamatovej revolúcie v roku 1989. Následná politická kríza viedla k pádu koaličnej vlády pod vedením vtedajšieho populistického premiéra Roberta Fica.

Fico sa vrátil k moci vlani po tom, čo jeho ľavicová strana Smar (Smer) vyhrala parlamentné voľby 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Fico, známy svojimi zverstvami voči novinárom, povedal veľkej televíznej sieti, dvom celoštátnym novinám a internetovému spravodajskému webu Gucia, že pracuje pre svojich nepriateľov a nebude sa s nimi stýkať.

„(Fico) sa opäť zameriava na novinárov a ohrozuje slobodu tlače,“ povedal Pavel Zalai z Reportérov bez hraníc na zhromaždení v Bratislave.

„Napriek tým šiestim rokom stále počujeme vyhrážky novinárom,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová v stredu pri zapálení sviečky pri pamätníku v centre Bratislavy.

READ  Slovensko vyhostilo troch pracovníkov ruského veľvyslanectva; Správa o zatknutých za špionáž

„Nikdy nebudeme ticho,“ uvádza sa v otvorenom vyhlásení podpísanom šéfredaktormi viacerých významných slovenských novín a ďalších médií.

Proti Ficovmu plánu novelizovať Trestný zákon a zrušiť úrad špeciálneho prokurátora pre závažnú kriminalitu a korupciu vyšli v poslednom období do ulíc po celom Slovensku opakovane tisíce ľudí.

Zmeny, ktoré už schválil parlament, zahŕňajú zníženie trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy vrátane možnosti podmienečných trestov a výrazné zníženie premlčacej doby v prípade znásilnenia a vraždy.

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou vrátane poslancov čelia súdom v korupčných kauzách.

Zákon čelil ostrej kritike doma aj v zahraničí a Kaputová ho napadla na Ústavnom súde.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close