Hlavné správy

Transformácia Slovenska. Pellegriniho prezidentské víťazstvo posilňuje vzťahy s Ruskom – Quick ⋆ Vizgrad Insight

Peter Pellegrini vyhral slovenské voľby, symbolizujúc novú éru ruského vedenia

Sobotňajšie víťazstvo predsedu parlamentu Petra Pellegriniho posmelilo premiéra Roberta Fica a vyvolalo obavy z právneho štátu, upevňovania moci a odklonu zahraničnopolitického smerovania Slovenska od západných spojencov v Európskej únii a NATO.

Najviac hlasov získal príbeh mieru s názvom Moskva

V druhom kole prezidentských volieb zvíťazil Peter Pellegrini so ziskom 53 % hlasov, keď porazil prozápadného diplomata Ivana Gorkoca, ktorého podporovala demokratická opozícia. Pellegrinimu k víťazstvu pomohla 61-percentná účasť voličov, silná voličská mobilizácia zo strany súčasnej vládnej koalície a podpora radikálnych voličov proti establishmentu a maďarskej menšiny.

„Chcem byť prezidentom, ktorý chráni a obhajuje národné záujmy Slovenska, pričom rešpektuje zahraničnopolitickú orientáciu krajiny. „Urobím všetko pre to, aby som Slovensko postavil na stranu mieru a nie na stranu vojny, bez ohľadu na to, kto ma za to bude kritizovať,“ oznámil Pellegrini zo svojho volebného štábu v Bratislave krátko po sčítaní všetkých hlasov.

Jeho porazený politický rival Ivan Korgok neskrýval sklamanie. Vo volebnú noc otvorene vyhlásil, že Pellegrini sa stal prezidentom kvôli falošnému šíreniu vojnového strachu a nenávisti voči liberálno-pokrokovej spoločnosti. „Dnes ide o miesto Slovenska vo svete. Treba začať s obnovou vzťahov v krajine a vziať si späť koncept vlastenectva, pretože bol zachytený a zneužitý na šírenie nenávisti,“ povedal bývalý minister zahraničia.

Figo vyhral referendum o svojej vláde

Pellegriniho víťazstvo znamená, že vládna koalícia na čele s Ficom (Smer-SSD) posilní svoju moc v štáte.

„Toto je referendum o našej vláde. Väčšina voličov povedala, že chce, aby sme pokračovali v plnení nášho vládneho plánu,“ povedal Figo na tlačovej konferencii s Pellegrinim.

READ  Pamätníky nacistických spolupracovníkov po celom svete - vpred

Hoci prezident má podľa slovenskej ústavy prevažne ceremoniálne právomoci, kľúčovú úlohu pri vymenúvaní členov vlády a sudcov zohráva úradujúci prezident.


Ústavný súd sa v poslednom období ukázal ako dôležitý prvok v systéme bŕzd a protiváh, najmä keď pozastavil implementáciu kontroverzných zmien trestného práva kritizovaných najmä Európskou úniou a najmä Európskou prokuratúrou.

Orbán sponzoroval politickú lobingovú kampaň v prospech Pellegriniho

Za Figa sa Slovensko čoraz viac vzďaľovalo od západných spojencov, zastavilo oficiálnu vojenskú pomoc Ukrajine a predstaviteľov vlády preberali proruskú rétoriku. Pellegrini je Figov najbližší spojenec. Hoci sa predtým snažil prezentovať ako umiernený politik, krátko po zvolení ubezpečil verejnosť o svojej pretrvávajúcej lojalite.

Po týchto prezidentských voľbách sa krajina politicky ešte viac priblíži autoritárskemu režimu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý otvorene podporoval Pellegriniho v prezidentskej kampani.

Nepredpokladá sa ani zlepšenie vzťahov s Českou republikou, tradične blízkym partnerom SR.

„Prezident ovplyvňuje to, ako vláda vyzerá navonok. Pellegrini ako prezident skomplikuje česko-slovenské vzťahy. Hoci máme stále veľa podobností, spolupráca bude veľmi ťažká,“ povedal pre CNN Prima News český europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). volebnú noc pred vyhlásením výsledkov.

Vaša stredoeurópska inteligencia

Demokratická bezpečnosť má svoju cenu. čo je tvoje
Prihláste sa teraz a získajte plný prístup k expertným analýzam a politickým diskusiám o strednej Európe.

Newsletter

Týždenné aktualizácie s našimi najnovšími článkami a redakčnými komentármi.


READ  USA rozmiestnia na Slovensku protiraketový obranný systém Patriot, aby pomohli Ukrajine premiestniť sa: NPR
-->Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close