Hlavné správy

Gitarista Eddie van Halen zomrel vo veku 65 rokov

Van Halen podľahol rakovine.

6. októbra 2020 o 22:15 (aktualizované 6. októbra 2020 o 23:14) ČTK

BRATISLAVA. Gitarista Eddie Van Halen, člen hardrockovej skupiny Van Halen, ktorá dostala meno po ňom a jeho bratovi bubeníkovi, zomrel na rakovinu vo veku 65 rokov.

O smrti informoval jeho syn na Twitteri.

„Nemôžem uveriť, že to musím napísať, ale môj otec Edward Lodewijk Van Halen dnes ráno prehral svoj dlhý a namáhavý boj proti rakovine,“ uviedol Wolfgang Van Halen.

Nevedel čítať hudbu

Eddie van Halen sa narodil v Amsterdame v roku 1955. V roku 1962 sa jeho rodina presťahovala do Pasadeny v Kalifornii. O desať rokov neskôr založil kapelu.

Eddie Van Halen svojimi originálnymi sólami spopularizoval štýl kalifornských párty kapiel na konci 70. rokov a na konci 70. rokov pomohol udržať diskotékovú hudbu v hitparádach, a to tak svojím debutovým, ako aj ďalším úspešným albumom z roku 1984, ktorý obsahoval hity ako Jump, Panama alebo horúce pre učiteľa.

Podľa AP bolo Van Halenovej zvláštnosťou, že vie hrať takmer na akýkoľvek nástroj, ale nevie čítať noty. Študoval klasický klavír a taktiež vytvoril jedny z najvýraznejších gitarových riffov v rockovej histórii.

Bol to holandský prisťahovalec, ktorý bol považovaný za jedného z najväčších amerických gitaristov svojej generácie.

Jeden z najlepších gitaristov na svete

Členovia skupiny Van Halen – bratia Eddie a Alex, spevák David Lee Roth a basgitarista Michael Anthony – sa zišli v Pasadene. Boli členmi konkurenčných stredoškolských kapiel a potom spolu navštevovali Pasadena City College.

Spojili sa a vytvorili Mammoth Group. Názov skupiny však zmenili na Van Halen po zistení, že existuje iná skupina s názvom Mammoth.

Na ich albume Van Halen z roku 1978 boli hity Runnin ‚With the Devil and Eruption, v ktorých Van Halen predviedol pôsobivé takmer dvojminútové gitarové sólo, po ktorom nasledovali piesne You Really Got Me a Is Not Talkin‘ Bout Love.

READ  Voľby v USA: Trump a Biden usporiadali predvolebné zhromaždenia na Stredozápade

Van Halen je jedným z 20 najpredávanejších umelcov všetkých čias a v roku 2007 bola skupina uvedená do Rock and Roll Hall of Fame, zatiaľ čo hudobný časopis Rolling Stone umiestnil Eddieho Van Halena na ôsme miesto zo 100. najlepších gitaristov sveta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close