Hlavné správy

Slovensko, EU's Next Legal Headache – POLITICO

„Teraz, keď je Robert Figo opäť pri moci, ide sa pomstiť. Poľuje na novinárov,“ povedal košický aktivista Ján Galič, ktorý je jedným zo zakladateľov občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá organizovala protesty. po Kuciakovej vražde.

„Opäť vytvárajú situáciu, keď viac novinárov môže, dúfam, ale je to možné, opäť zavraždiť. On je za túto situáciu plne zodpovedný.

Test právneho štátu v prezidentských voľbách

Blížiace sa prezidentské voľby budú ďalšou skúškou právneho štátu.

Slováci idú túto sobotu k volebným urnám, aby si zvolili nového prezidenta krajiny, pričom druhé kolo medzi dvoma najvyššími kandidátmi sa uskutoční 6. apríla.

Hoci je funkcia prezidenta na Slovensku do značnej miery slávnostná, odchádzajúca prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa neuchádza o znovuzvolenie, bola dôležitým nárazníkom proti niektorým kontroverznejším rozhodnutiam Ficovej vlády.

V popredí je Peter Pellegrini – predseda NR SR a Figova pravá ruka. Budúci prezident. Ale bude to blízko. Pellegrini je na dobrej ceste získať 37 percent hlasov, zatiaľ čo kandidát liberálnej opozície, bývalý minister zahraničných vecí a americký veľvyslanec Ivan Gorkoc, by mal získať 36 percent.

„On [Pellegrini] Neuznáva rovnováhu síl. Keďže aj on je súčasťou tejto vládnej koalície, nemožno od neho očakávať, že pôjde v sporných veciach na Ústavný súd alebo na kohokoľvek iného. Bude akýmsi poštárom: bude podpisovať veci a odísť do zahraničia,“ povedal bývalý premiér Odor pre Politico.

Prezidentské voľby sú podľa Odora kľúčové pre budúce smerovanie krajiny.

„Nemyslím si, že je dobré mať celú túto vládu, potrebujeme vyvážený orgán, ktorý zastupuje všetkých občanov, nielen 55 percent z nich,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close