Hlavné správy

Trump nakrátko opustil nemocnicu, aby pozdravil nasledovníkov

Podľa lekárov sa prezidentovo zdravie zlepšuje.

5. októbra 2020 o 0:01 (aktualizované 5. októbra 2020 o 6:59) TASR

WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v nedeľu nakrátko opustil nemocnicu, kde sa z choroby lieči COVID-19pozdraviť z auta jeho stúpencov zhromaždených pred lekárskym ústavom.

Informovala o tom agentúra AP.

Kolóna vozidiel s Trumpom prešla priaznivcami prezidenta po tom, čo im šéf Bieleho domu vo videu na sociálnej sieti sľúbil „prekvapivú návštevu“.

Zdravotný stav hodnotím pozitívne

Americké médiá priniesli zábery, ako Trump mával davom ľudí z čierneho auta so závojom na tvári, píše agentúra AFP. Krátko nato sa vrátil do nemocnice.

„Bola to veľmi zaujímavá cesta,“ uviedol Trump vo videu zverejnenom na Twitteri, čím zjavne narážal na svoju chorobu.

Súvisiaci článok Trumpov pozitívny test ohrozuje USA Čítať

„O COVIDE som sa naučil veľa. Naučil som sa to tak, že som naozaj chodil do školy. Toto je skutočná škola. Toto nie je škola -‚ čítajme knihy ‚. “ A chápem, chápem. A je to veľmi zaujímavé. Vec. „

Trumpovi lekári už predtým v priebehu dňa oznámili, že prezidentovo zdravie sa neustále zlepšuje. V pondelok ho mohli prepustiť z nemocnice, kde bol v sobotu večer hospitalizovaný s COVID-19.

Podľa tímu lekárov klesla hladina kyslíka 74-ročnému prezidentovi v posledných dňoch dvakrát a tiež užíval steroidy. Celkovo však lekári hodnotili jeho zdravie pozitívne s dobrými vyhliadkami.

Samotný Trump v nedeľu večer zverejnil video z nemocnice, v ktorom uviedol, že sa už cíti „oveľa lepšie“.

Vyjadril tiež presvedčenie, že sa do Bieleho domu vráti „čoskoro“. Zároveň však uviedol, že nasledujúce dni budú „skutočnou skúškou“ v ďalšom priebehu choroby.

READ  Polovica Slovákov tvrdí, že je pripravená na Sputnik V.

Kritici varujú pred vyhrážaním sa ostatným

Trumpova návšteva si však vyslúžila kritiku lekárov aj demokratických politikov, podľa ktorých prezident svojím najnovším „kúskom“ ukázal, že sa pravdepodobne nedozvedel vôbec nič, uviedla agentúra AFP.

U pacientov, ktorí majú pozitívny test na nový koronavírus, sa spravidla vyžaduje karanténa na 14 dní, aby sa zabránilo infikovaniu ďalších ľudí vírusom, ktorý si v USA vyžiadal viac ako 200 000 úmrtí, uvádza agentúra Reuters.

„Každý jeden človek v tomto vozidle počas tohto úplne zbytočného prezidentského„ priechodu “musí byť teraz v karanténe na 14 dní,“ informoval James Phillips, lekár z armádneho zdravotníckeho centra Waltera Reeda, kde je Trump hospitalizovaný.

„Môžu ochorieť. Môžu zomrieť. Pre politické divadlo,“ dodal na twitteri, podľa ktorého sú prezidentské limuzíny „nielen nepriestrelné, ale aj hermeticky uzavreté proti chemickým útokom“, čo zvyšuje hrozbu prenosu COVID-19.

Odkazy na podporu

Demokratický senátor Brian Schatz dodal, že sa modlí za zdravie členov Trumpovej ochrany tajnej služby USA: „Chápem riziko spojené s touto prácou, nemali by však brať do úvahy, že toto riziko pochádza od chránených.“

Hovorca Bieleho domu Judd Deere zdôraznil, že Trump sa rýchlo vrátil do nemocničnej izby a prijal „príslušné preventívne opatrenia“ na ochranu prezidenta a jeho okolia. „Lekársky tím schválil presun ako bezpečný,“ uviedol.

Taktiež sa objavili odkazy na podporu. Guvernér Texasu Greg Abbott komentoval správy o Trumpovom konvoji vozidiel: „Zdá sa, že Donald Trump sa rýchlo spamätáva z COVID. Toľko vyslyšaných modlitieb.“ „

Správy NBC News v sobotu pripomenuli hovorcovi Bieleho domu, že prvá dáma Melania Trumpová, ktorá sa tiež nakazila koronavírusmi, nenecháva Biely dom na samotke, aby mohla navštíviť svojho manžela v nemocnici.

„Má COVID. Bol by vystavený (vírusu) agentom, ktorí by ju tam vzali, a zdravotníkom, ktorí by ju sprevádzali k nemu,“ uviedol úradník.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close