Svet

Trumpa očakáva súd v New Yorku v utorok popoludní

  • Autor: Robert Plummer a Nada Tawfik
  • BBC News, Londýn a New York

zdroj obrazu, Dobré obrázky

Súdne pojednávanie Donalda Trumpa je podľa americkej pobočky BBC CBS News naplánované na utorok popoludní.

Očakáva sa, že bývalý prezident odletí z Floridy na svojom súkromnom lietadle a odovzdá sa tam federálnym agentom do úschovy.

Veľká porota obvinila pána Trumpa z vyplatenia 130 000 dolárov (105 000 libier) pornohviezde Stormy Daniels.

Obvinenia zatiaľ neboli zverejnené a Trumpov právnik v piatok uviedol, že ani on ešte nečítal obžalobu.

Predstaviteľ orgánov činných v trestnom konaní pre CBS povedal, že Trump by mal v pondelok odletieť svojím súkromným lietadlom do New Yorku, kým sa v utorok vzdá úradom.

Tento proces by mohol zahŕňať desiatky alebo dokonca stovky agentov tajnej služby, dodal predstaviteľ pod podmienkou anonymity.

Pán Trump nebude spútaný, dodal predstaviteľ a dodal, že putá sa bežne používajú len pre podozrivých, ktorí sa považujú za útek alebo bezpečnostné riziko.

popis obrázku,

Demonštranti pred Trump Tower v piatok

Od pána Trumpa, ktorý je obklopený federálnymi agentmi, sa neočakáva, že by sa pokúsil utiecť alebo zaútočiť na políciu, uviedol zdroj.

Pojednávanie sa má začať o 14:15 miestneho času (19:15 GMT).

Trumpov právnik Joe Tacobina pre ABC News povedal, že Trump sa „pravdepodobne“ postaví pred súd v utorok, „ale nič nie je isté“.

Prokurátori sa „pokúsia dostať z tejto záležitosti každú štipku publicity,“ povedal a dodal, že „prezident nebude nasadený v putách“.

„Chápem, že zatvoria barikády okolo súdu, zatvoria súd,“ pokračoval.

Zdroje pre CBS uviedli, že sa pripravujú na možné scenáre útokov proti pánovi Trumpovi, prokurátorom, sudcom alebo verejnosti. Zdroje uviedli, že okresný zberateľský úrad dostal „niekoľko vyhrážok“.

popis obrázku,

Členovia orgánov činných v trestnom konaní boli v piatok videní pri diskusii o bezpečnosti neďaleko budovy súdu

V piatok ráno bolo na uliciach okolo budovy súdu ticho, no barikády sa zdvihli v očakávaní toho, čo môže prísť budúci týždeň.

Polícia hliadkuje a prijali bezpečnostné opatrenia. Mnohí očakávajú, že po príchode bývalého prezidenta na súd bude oblasť uzamknutá.

Kancelária okresného prokurátora pôvodne požiadala pána Trumpa, aby sa vzdal v piatok politikaŽiadosť však bola zamietnutá, pretože bezpečnostné opatrenia si vyžadovali príliš veľa času.

Trump (76) vinu popiera. Je prvým úradujúcim alebo bývalým prezidentom USA, ktorý čelí obvineniu z trestného činu.

Nie je jasné, koľko obvinení obsahuje stále zapečatená obžaloba.

Médiá uvádzajú, že bývalý prezident čelí viac ako 30 obvineniam v súvislosti s obchodnými podvodmi a pán Tacopina vo štvrtok uviedol, že si myslí, že ich bude 34.

„Vieme, o akú látku ide, poznáme základ obvinení. Nevieme presné číslo ani spôsob, akým sú vyrobené,“ povedal.

V piatok začal Trump útočiť na sudcu prideleného jeho prípadu v snahe podkopať dôveryhodnosť vyšetrovania a zhromaždil svoju základňu na svoju obranu.

Manhattanský okresný prokurátor obvinil republikánov – vrátane predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho – z ozbrojenia systému trestného súdnictva s cieľom ovplyvniť budúcoročné prezidentské voľby. Kongresmanka z Georgie Marjorie Taylor Green, ktorej Trump nedávno odporučil kandidovať do Senátu, vyzvala svojich priaznivcov na protest a uviedla, že budúci týždeň plánuje byť v New Yorku.

názov videa,

SLEDUJTE: Trumpov moment „prechádzky zločincom“ vysvetlený za 60 sekúnd

Kapitolská polícia vo Washingtone, ktorá má za úlohu chrániť zákonodarcov v Kongrese, uviedla, že sily očakávajú protesty po celej krajine a plánujú zvýšiť bezpečnosť v Kapitole USA.

V roku 2016 hviezda filmu pre dospelých Stormi Daniels kontaktovala médiá a ponúkla jej predaj účtu o cudzoložnom pomere, ktorý mala s pánom Trumpom v roku 2006 – rok po tom, čo sa oženil so svojou teraz už manželkou Melaniou.

Tím pána Trumpa to zistil a jeho právnik Michael Cohen zaplatil pani Danielsovej 130 000 dolárov, aby mlčala. Nie je to nezákonné.

Keď však pán Trump preplatil pánovi Cohenovi, záznam o platbe hovorí, že išlo o právne poplatky. Prokurátori tvrdia, že to znamená, že pán Trump falšuje obchodné záznamy, čo je v New Yorku priestupok – zločin.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Agent tajnej služby stráži Trumpov dom na Floride

Prezident Joe Biden, ktorý odišiel z Bieleho domu na výlet do Mississippi, odmietol toto obvinenie komentovať napriek tomu, že naňho novinári tlačili.

Tacobina povedal, že Trumpa „stíhá právnik, ktorý má veľmi odlišné politické názory ako prezident. Ide teda o veľmi komplikovaný prípad“.

Bývalý prezident povedal, že nemá „žiadne výhrady“ voči obvineniam.

„Je naštvaný, nahnevaný. Je politicky prenasledovaný. Je to vidieť na mnohých ľuďoch, nielen napravo, ale aj naľavo.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close