Na víťazstve Alexa Molkana nad Stefanosom Tsitsipasom v Davisovom pohári vynikajú 3 veci.

Slovák Alex Molkan zvíťazil nad Grékom Stephanom Tsitsipasom 7:6 4:6 6:3 v zápase svetovej I. skupiny Davisovho pohára v Grécku v nedeľu 17. septembra.

Bol to veľký rozruch v prospech 25-ročného Slováka, ktorý v roku 2023 vypadol zo svetovej stovky proti aktuálnej svetovej päťke Chitsipazovi. Slovensko vyhralo nerozhodne 3:1.

Chitsipaz tento rok pokračoval vo svojej slabej jazde a pravdepodobne utrpí šokové porážky od hráčov s nižším hodnotením.

V tejto súvislosti sa pozrime na tri veci, ktoré v konkurencii vynikli:

#1. Tsitsipas stále mieril do zadnej časti Molkana

Molkan bol pre Tsitsipasa zlým zápasom, pretože forhend krížom cez dvorec ľavorukého Slováka smeroval do Grékovho bekhendu, čo nie je jeho silná stránka. Tsitsipas teda začal nasmerovať väčšiu premávku smerom do zadnej časti Molkana.

Molkan sa vyhol použitiu bekhendu po čiare, pretože išlo o vysoko riskantný úder a bola šanca, že úder pôjde mimo ihriska. To umožnilo Tsitsipasovi brať loptu väčšinou prednou rukou, aby sa presadil. Slovák však svoje bekhendové drop shoty v sete využíval efektívnejšie.

Molkan v siedmom zápase brejkol Tsitsipasa, no Grécko sa vrátilo a vyrovnalo skóre. Set išiel do tiebreaku a Slovenka mohla vyhrať.

#2. Molkan začal hrať časté bekhendy po čiare od 2. setu

Molkan začal v druhom sete riskovať, častejšie hral spodný bekhend, čo Gréka nútilo hrať častejšie z bekhendu. Tsitsipas však pokračoval v krúžení bekhendom, aby hral forhendy inside-out a inside-in, aby vytvoril tlak na Slováka.

Tsitsipasová dokázala dominovať silným podaním a forhendom a na udržanie bodov využila kombináciu jedna-dva. Raz brejkol Molkana a vyhral druhý set, čím vyrovnal stav.

#3. V 3. sete Molkan prestal dávať Grékom krátke lopty

Molkan začal v treťom sete hrať hlboko, aby svojim forhendom uprel Grékom šancu poslať údery na víťaza. Začal hrať svoj forhend krížom kurtom s väčšou silou, aby zabránil Grékovi, aby jeho bekhend príliš často obchádzal.

Spomínaná taktika pomohla Molganovi ovládnuť väčšinu stretnutí v treťom sete a dokázal získať rozhodujúci brejk na uzavretie zápasu.