Hlavné správy

Parlament rokuje o Ficových pokusoch o rozvrátenie právneho štátu na Slovensku

Európsky parlament mal 11. apríla miniplenárne zasadnutie, na ktorom sa diskutovalo o ohrození právneho štátu a slobody médií na Slovensku. Róbert Figovláda Súdny komisár Didier Reynders Vyjadrila obavy z reformy súdnictva, zasahovania štátu do verejnoprávnej televízie a slobody novinárov. Európsku komisiu znepokojuje vládna kontrola médií a súdnictva. Poslanci sa okrem poslancov Ficovej politickej strany SMER-SD zhodli na tom, že situácia na Slovensku je hrozná.

Ficova vláda napriek upozorneniam komisie zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý mal na starosti vyšetrovanie závažných trestných činov súvisiacich s organizovaným zločinom a korupciou na vysokých miestach. Reforma súdnictva tiež oslabila úlohu súdnictva, čím hrozí podkopanie právneho štátu. Komisár Reynders varoval, že Komisia podnikne kroky na ochranu práva EÚ.

Po víťazstve vládneho kandidáta nasledovala diskusia v Európskom parlamente Peter Pellegrini V prezidentských voľbách. Bývalý člen Smeru-SD Pellegrini sa spojil s krajne pravicovou Slovenskou národnou stranou a vytvorili Ficov vládny partner Hlas-sociálna demokracia (Hlas), nacionalistickú stranu. S Pellegrinim ako novým slovenským prezidentom a Figom ako premiérom sa záujmy krajiny zhodujú so záujmami režimu. Vladimír Putin V Rusku.

Poslanci varovali pred rizikami ďalšieho vzďaľovania sa Slovenska z EÚ. V apríli 2024 Pellegrini podľa článku 5 Severoatlantickej zmluvy povedal, že bude proti vyslaniu slovenských ozbrojených síl na pomoc členským štátom NATO v prípade ruského útoku.

„Nacionalisti využili strach na víťazstvo, ale víťazstvo so sebou prináša zodpovednosť udržať Slovákov v Európe,“ povedal europoslanec Vladimír Bilczyk Povedal to člen Ľudovej strany (EPP), Demokratickej strany (Demokrati).

Martin HojczykPodpredseda Európskeho parlamentu a člen Progresívneho Slovenska (Výboru pre reformy) Figo varoval, že právny štát je narúšaný a blíži sa k Slovensku. Viktor OrbánMaďarsko a Putinovo Rusko. europoslanec Lukáš Kohút Poľská strana Nová ľavica povedala europoslancom o poľskej „skúsenosti“ a vyzvala Slovensko, aby zrušilo svoje reformy skôr, než bude neskoro. „V Poľsku vieme, aké ťažké je napraviť škody, ktoré napáchali populisti,“ zdôraznil Kohút.

READ  Vzťahy medzi Azerbajdžanom a Slovenskom dosiahli po Figovej návšteve Baku nové vrcholy - Aze.Media

Obmedzenie slobody médií

Počas búrlivej diskusie o slobode médií vyjadril komisár Reynders znepokojenie nad obmedzenou slobodou štátnej televízie. Upozornil, že novinári čelia viac vyhrážkam, a teda riziku násilných incidentov.

Medzitým M.P Ivan Štefanek Všetkým to pripomenulo, ako Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) ovplyvnilo Orbánove maďarské prezidentské voľby. Vysvetlil, ako budapeštianske televízne stanice aktívne viedli kampaň v prospech Pellegriniho, aby odvrátila pozornosť maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close