Svet

Turecko zaneprázdnené NATO: Švédska iniciatíva, F-16 a vojnové sprostredkovanie | správy o NATO

Erdogan na summite NATO potvrdil kandidatúru Švédska na členstvo, dohodu o F-16 s USA a úlohou Turecka vo vojne na Ukrajine.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zúčastňuje na summite NATO v Litve, čím prekvapil divákov.

Na tlačovej konferencii v stredu neskoro po summite v hlavnom meste Vilnius sa Erdogan dotkol niekoľkých otázok pre Turecko, vrátane uznania ponuky Švédska v NATO, jeho dohody o obrane proti prúdovým lietadlám F-16 so Spojenými štátmi a vyváženia, ktoré naďalej zohráva. medzi Ruskom a Ukrajinou.

Turecko razí nové cesty v Európe a obnovuje rozhovory s Gréckom, oboje ohlásené v ten istý deň po viac ako roku napätia medzi historickými nepriateľmi.

Erodeganova dráma o NATO prichádza pred jeho budúci týždeň pred návštevou štátov Perzského zálivu, cestou, ktorú vodca podnikne, aby načerpal zahraničné financie na podporu tureckej ekonomiky, ktorá sa po májovom znovuzvolení nachádza.

Schvaľuje ponuku Švédska v NATO

Turecký líder povedal, že pošle parlamentu plán krokov, ktoré treba urobiť pred odoslaním súhlasu do Štokholmu, keď sa od októbra znovu otvorí schvaľovanie švédskej ponuky NATO.

Súhlas Ankary prišiel, keď Švédsko prisľúbilo podporu pre obnovenie colnej dohody medzi Tureckom a EÚ a umožnenie jeho občanom cestovať po EÚ bez víz.

Erdogan tiež očakáva zásah proti členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Štokholm považuje za teroristov.

„Keď to bude znovu otvorené, dúfam, že to náš predseda parlamentu zaradí medzi medzinárodné dohody. Primárnym miestom na získanie súhlasu je parlament a potom to príde na schválenie mne,“ povedal Erdogan.

Okrem toho bude prezident rokovať s nacionalistickým parlamentným spojencom svojej strany Spravodlivosť a rozvoj (AK), Stranou nacionalistického hnutia (MHP), ktorá vyjadrila nespokojnosť so správami o uznaní iniciatívy Švédskom.

READ  Americko-iránska rivalita odzrkadľovala regionálnu rivalitu pre mnohých arabských fanúšikov

Trysky na pripojenie

Niekoľko hodín po tom, čo Ankara oznámila, že povolí Štokholmu vstup do tábora, USA uviedli, že budú pokračovať v presune stíhačiek F-16 do Turecka.

Na stredajšej tlačovej konferencii Erdogan povedal, že je „dôvernejší ako kedykoľvek predtým“ v súvislosti s nákupom lietadiel, zatiaľ čo americký prezident Joe Biden v stredu tiež vyjadril presvedčenie, že dohoda bude pokračovať.

Turecko sa už dlho snaží získať bojové lietadlá v snahe modernizovať svoju existujúcu flotilu spolu s modernizačným vybavením.

Rusko-ukrajinský mediátor

Erdogan sa vyjadril aj k prepusteniu bývalých veliteľov ukrajinskej posádky v Mariupole, čo podľa neho zmenilo pôvodnú negatívnu reakciu Ruska.

„Najskôr boli nejaké správy z Ruska, ale keď sa dozvedeli o niektorých okolnostiach, situácia nabrala pozitívnu cestu,“ povedal Erdogan na tlačovej konferencii.

Rusko reagovalo posmechom na úlohu Turecka pri prepustení piatich veliteľov a vyhlásilo, že porušilo podmienky dohody o výmene väzňov, ktorá bola vypracovaná minulý rok.

Erdogan na konferencii tiež povedal, že Turecko by mohlo pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi Moskvou a Kyjevom na ukončenie invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári minulého roka.

Ruský prezident Vladimir Putin však v súčasnosti neplánuje hovoriť s vodcom Ankary, informovala ruská agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu Kremľa.

V sobotu Erdogan povedal, že Ukrajina si „zaslúži“ členstvo v NATO, pričom komentoval snahu inej krajiny pripojiť sa k obrannému paktu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close