Svet

Political Watch: Izraelské napätie, miestne voľby

Tu je pohľad na témy, ktoré budú pravdepodobne dominovať v diskusii na konci budúceho týždňa.

izraelské napätie

Rozhodnutie Írska uznať palestínsky štát je tu najpopulárnejším krokom a ďalšie európske krajiny sú pripravené nasledovať tento príklad po tom, čo sa tak rozhodli Španielsko a Nórsko.

To však zvýšilo napätie s Izraelom. Krajina po tomto kroku odvolala svoju veľvyslankyňu v Írsku Danu Ehrlichovú.

Viacerí opoziční TD kritizovali vládu za to, že pani Ehrlichovú neodhalila skôr.

V utorok v Jeruzaleme varoval, že plán Írska uznať palestínsky štát vysiela nesprávnu správu o Írsku ako technologickom uzle.

Povedal, že projekt by mohol viesť k napätiu v bilaterálnych vzťahoch, pretože znepokojuje investorov v izraelskom odvetví IT služieb.

Tajomník Simon Harris uviedol, že pani Ehrlichová sa snažila rozptýliť svoju pozornosť po izraelskom nálete na stanový tábor v meste Gaza Rafah.

„To, čo by dnes malo znepokojovať celý svet, a nie niekoho, kto by sa ho pokúšal odvrátiť, sú barbarské, brutálne scény, ktoré sme videli minulú noc v Rafahu… kde bolo napadnuté utečenecké centrum.

„Predstavte si toto, miesto, kam rodičia privedú svoje deti do bezpečia a istoty, miesto, ktoré by malo byť do istej miery útočiskom a bezpečím v tejto hroznej dobe, kedy je napadnutý, bombardovaný, 45 mŕtvych.“

Vyjadrenia pani Ehrlichovej budú tento týždeň predmetom diskusie Dail.

Miestne a európske voľby

Miestne voľby a voľby do Európskeho parlamentu sú už za rohom a prisťahovalectvo sa stalo hlavným problémom.

Vláda sa snaží pokročiť nad rámec „núdzovej reakcie“ na imigráciu.

Minulý týždeň vláda oznámila plány na testovanie žiadateľov o azyl.

Ministerka pre sociálnu ochranu Heather Humphreysová sa pozerá na schémy testovania majetkových pomerov, ktoré sa zavedú budúci mesiac na základe odporúčania hlavného kontrolóra a generálneho audítora.

READ  Africké národy varujú, aby nepoužívali vládu 19 ako zámienku na odloženie a zmanipulovanie volieb

Podľa plánov sa žiadateľom o medzinárodnú ochranu znížia sociálne dávky, ak budú pracovať a zarábať viac ako 125 eur týždenne.

Vláda už znížila sociálne dávky pre ukrajinských utečencov, ktorí prišli po marci, zo sadzby uchádzača o zamestnanie 232 eur na 38,80 eura týždenne.

Minulý týždeň oznámila, že platby Ukrajincom, ktorí utiekli do Írska v roku 2022 a začiatkom roku 2024, ako aj Ukrajincom žijúcim v štátom poskytovaných ubytovacích zariadeniach, budú počas nasledujúcich troch mesiacov tiež znížené.

Zmeny sa nedotknú Ukrajincov žijúcich v garantovanom ubytovaní a súkromného nájomného sektora, ktorí prišli do Írska pred marcom tohto roka.

Existujú obavy, že kandidáti krajnej pravice by mohli využiť strach z imigrácie na víťazstvo vo voľbách 7. júna.

Zatiaľ čo podpora Sinn Féin v prieskumoch stále klesá, mohli by byť veľkým ukazovateľom toho, ako dopadnú všeobecné voľby.

Pre viac informácií o miestnych a európskych voľbách kliknite sem.

v zahraničí

Kampaň je v plnom prúde v Británii po tom, čo britský premiér Rishi Sunak vyzval na všeobecné voľby v Spojenom kráľovstve 4. júla.

Konzervatívci pána Sunaka v prieskumoch výrazne zaostávajú za labouristami, pričom strana Keira Starmera je pripravená na jednoznačné víťazstvo bez veľkého prekvapenia.

V USA sa všetky oči upierajú na novembrové prezidentské voľby a Joe Biden a Donald Trump sa prekvapivo dohodli na dvoch debatách.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close