Veda

Údaje CDC ukazujú, že prípady norovírusov naďalej stúpajú v USA, najmä na severovýchode

Charles D. Humphrey/Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb

Tento digitálne zafarbený obraz z transmisného elektrónového mikroskopu (TEM) odhalil niektoré ultraštrukturálne morfológie zobrazené zhlukami norovírusových viriónov alebo vírusových častíc.cnn
,

Podľa najnovších údajov z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa počet prípadov norovírusov v USA zvyšuje v súlade so sezónnymi trendmi.

V týždni končiacom sa 17. februára viac ako 12% Údaje CDC ukázali, že testy na norovírus – bežný a veľmi nákazlivý vírus, ktorý spôsobuje gastrointestinálne symptómy – vyšli pozitívne. To je nárast o 11,5 % minulý týždeň. Počet prípadov je obzvlášť vysoký na severovýchode, kde viac ako 13% Výsledky testov vyšli pozitívne. Miera pozitivity v regióne je od konca januára viac ako 13 %.

Tieto úrovne sú však pod úrovňou z minulej sezóny, keď približne 15 % testov bolo pozitívnych na národnej aj severovýchodnej úrovni.

Podľa CDC sú norovírusové ohniská najčastejšie koncom jesene, zimy a skoro na jar.

Podľa CDC je norovírus najčastejšou príčinou akútnej gastroenteritídy – často nazývanej žalúdočná chyba – v Spojených štátoch. Každý rok spôsobuje 19 až 21 miliónov ochorení, väčšinou v preplnených prostrediach, ako sú opatrovateľské domy, centrá dennej starostlivosti a výletné lode.

Môže sa šíriť, keď prídete do priameho kontaktu s infikovanou osobou, skonzumujete jedlo alebo tekutiny kontaminované vírusom alebo sa dotknete kontaminovaných povrchov a potom si vložíte prsty do úst. CDC varuje, že infikovaná osoba môže šíriť norovírus dva alebo viac týždňov po vymiznutí príznakov.

Najčastejšími príznakmi sú hnačka, vracanie, nevoľnosť a bolesť žalúdka. Špecifická liečba norovírusu neexistuje, ale odborníci odporúčajú piť veľa tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Aby sa zabránilo chorobe, CDC odporúča umývať si ruky, umývať ovocie a zeleninu a dôkladne variť mäkkýše.

READ  Rover Mars Curiosity vidí v skalnom lôžku silný uhlíkový podpis – môže naznačovať biologickú aktivitu

Americký úrad pre potraviny a liečivá vydal v januári odporúčanie varovanie pred Predaj a konzumácia niektorých ustríc z Baja California a Mexika z dôvodu možnej kontaminácie norovírusmi.

v decembri ešte viac 200 podozrivých prípadov Prípady norovírusu súviseli so sushi reštauráciou v Severnej Karolíne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close