Ekonomika

Ukrajine sa rýchlo kráti čas – Putin to musí vedieť

Ekonomické pozadie je ponuré s vysokou infláciou a nízkym ekonomickým rastom. Každá vláda bojuje. Nikto z nich nechce kandidovať vo voľbách v takomto prostredí. Všetci chcú, aby bol koniec na dohľad.

Pre Spojené štáty viedla podpora Bidenovej administratívy pre Ukrajinu k 90-percentnému zníženiu vojenskej logistiky v porovnaní s podporou od iných spojencov. Politike však chýba plná podpora oboch strán s nesúhlasom zhora vrátane dvoch popredných kandidátov na republikánsku prezidentskú nomináciu v roku 2024.

Donald Trump – ktorý pôvodne označil inváziu Vladimira Putina za „geniálnu“ – neustále odmietal vyjadriť podporu Ukrajine a sľúbil, že v prípade zvolenia „ukončí vojnu do 24 hodín“. Ron DeSantis opísal vojnu ako „územný spor“, ktorý nemá pre Spojené štáty „žiadny životne dôležitý národný záujem“. Zatiaľ čo väčšina mainstreamových republikánskych politikov podporuje súčasnú americkú politiku, sú pod tlakom zdola: nedávne prieskumy ukazujú, že 54 percent republikánskych voličov si myslí, že USA príliš podporujú Ukrajinu.

Dokonca aj Joe Biden, zástanca Ukrajiny, prišiel do úradu s prísľubom ukončenia „večných vojen“ a nechcel viesť kampaň za znovuzvolenie, kým sa utápa v drahej patovej situácii.

Stručne povedané, nasledujúcich šesť mesiacov môže byť poslednou, najlepšou šancou udeliť Vladimírovi Putinovi rozhodujúcu porážku, ktorú všetci vyhlasujeme za cieľ. Ak to, čo hovoríme, myslíme vážne, vedúci predstavitelia NATO teraz musia urobiť dve rozhodnutia.

Musia reagovať na najnovšie Zelenského prosby zvýšením toku toho, čo už sľúbili, na Ukrajinu, a svojou priemyselnou kapacitou to udržať. A musia prekonať neochotu nasadiť silnejšie zbrane, najmä rakety dlhého doletu, ako sú stíhačky F16 a americký taktický raketový systém ATACMS. Spojené kráľovstvo už začalo rozmiestnením rakiet Storm Shadow s dlhým doletom, ale pokiaľ Ukrajinci nenarušia ruské zásobovacie trasy presnými údermi na logistické uzly a sklady za frontovými líniami, ofenzíva bude ochabovať.

Zdvojnásobenie týmto spôsobom nevyhnutne zvýši obavy z nekontrolovateľnej eskalácie. Ale veľkým nebezpečenstvom je, že vytrhneme zlyhanie z čeľustí víťazstva; Rovnako ako v Afganistane sme rezali a utekali kvôli nerozhodnosti a nedostatku stálej autority. Putinovu silu by sme nemali preceňovať: jeho pozícia teraz visí na niti podpory Si Ťin-pchinga.

Si Ťin-pching postavil svoje vedenie na tvrdení, že iba Čínska komunistická strana, ktorú vedie, môže zaručiť pokračujúci vzostup Číny. Jeho ekonomika založená na obchode nedokázala odolať novému veľkému globálnemu šoku. Takže zvýšenie je pre neho nebezpečné.

Rovnako ako protagonisti má malú kontrolu nad udalosťami, ktoré by mohli byť pre Čínu katastrofálne. Môže, ale aj nemusí, prispieť k nastoleniu mieru na Ukrajine, ale nechce, aby Putin zvyšoval stávky vo vojne. Jeho vyhlásenia proti použitiu jadrových zbraní naznačujú, že využíva svoj vplyv.

V tomto kritickom momente vojny nesmieme stratiť morálku a obetovať to, čo sme už dosiahli. Na konci 2. svetovej vojny naši starí rodičia vytvorili nový poriadok založený na princípe, že žiaden okupant sa nikdy nemohol vyhnúť násilnému prekresľovaniu mapy. Bol základom mieru a prosperity vrátane hlbokých a spoľahlivých trhov, ktoré umožnili pokrok Číny.

Putin sa nás teraz svojou obludnou inváziou so všetkými ľudskými nákladmi snaží prinútiť, aby sme túto politiku opustili. Náš úspech pri jeho obrane bude závisieť od našej cieľavedomej a trvalej podpory ofenzívy na Ukrajine. Ďalšieho autokrata, ktorý by sa mohol snažiť nasledovať Putinov príklad, by malo odradiť jeho nerozhodné zlyhanie na Ukrajine.


Kim Darroch je predsedníčkou Best for Britain, bývalým veľvyslancom Spojeného kráľovstva vo Washingtone a bývalým poradcom pre národnú bezpečnosť.

John Ashton bol diplomatom v Pekingu a poradcom guvernéra Chrisa Pattona v Hongkongu. Je spoluzakladateľom think-tanku E3G

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close