Ekonomika

Slovensko schvaľuje plán SPP, pripravuje sa na predloženie provízie – EURACTIV.com

* Program SPP bol aktualizovaný tak, aby zahŕňal Rumunsko medzi chýbajúce krajiny

Vláda SR schválila predloženie svojho Národného strategického plánu Všeobecnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej komisii.

Plán bol schválený na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok (10.2.) po niekoľkodňovej patovej situácii, keď sa niekoľko ministrov snažilo projekt zablokovať a poskytnúť viac času na štúdium.

Minister financií Igor Madovich (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odročili s tým, že o pláne by chceli rokovať ešte minimálne týždeň. To vyvolalo obavy, že predloženie plánu bude neskoro až do februára.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlen však v ten istý deň dokázal vyhrať kolo kabinetu.

„Po vysvetlení viacerých záležitostí sa všetci ministri zhodli, že materiál je kvalitný,“ vysvetlil na tlačovej besede Vlčan.

Minister pre EURACTIV Slovensko uviedol, že projekt bude v najbližších dňoch predložený Európskej komisii na schválenie s tým, že dokument bude Komisii zaslaný do piatich dní.

S plánom Slovenska sa celkový počet podaní zvýši na 23, pričom len štyri členské štáty stále zaostávajú: Očakáva sa, že predloží dva samostatné projekty Nemecku, Bulharsku, Rumunsku a Belgicku, Valónsku a Flámsku.

Avšak, Tlak sa zvyšuje Predložte a schváľte tieto plány čo najskôr, aby nová SPP 1 nadobudla účinnosť v januári 2023, ako sa plánovalo.

Na otázku o predpokladanom termíne realizácie projektu Vlčan EURACTIV Slovensku povedal, že očakáva, že komisia schváli slovenský projekt „v lete“.

Povedal, že po tom, čo ministerstvo dostane monitorovací list od komisie, nenastanú v dokumente žiadne zásadné zmeny a vysvetlil, že schváleniu by nemalo brániť neadekvátne prepojenie plánu s cieľmi Európskej zelenej dohody.

„Verím, že sme dostatočne ambiciózni, pokiaľ ide o zelené ciele,“ povedal.

READ  (19. zasadnutie, paralelné) Politické fórum na vysokej úrovni 2023

Národné strategické plány (NSP) sú jednou z kľúčových noviniek v reformovanej všeobecnej poľnohospodárskej politike (SPP), ktorá bude fungovať od roku 2023 do roku 2027.

Prostredníctvom týchto projektov krajiny EÚ načrtávajú, ako splniť deväť celoeurópskych cieľov reformovanej SPP a zároveň reagovať na potreby poľnohospodárov a vidieckych spoločenstiev.

Členské štáty majú do konca roku 2021 predložiť svoje národné plány Komisii na schválenie, pričom tento proces v súčasnosti prebieha.

Proces predkladania však nebol bežnou cestou a jedna tretina členských krajín nedodržala termín v roku 2021.

Slovensko má podľa plánu získať 4,2 miliardy z novej SPP, ako aj takmer 800 miliónov மில்லியன், ktoré má byť prepojené s poľnohospodárskymi fondmi prostredníctvom nových finančných nástrojov.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close